The Legend of Zelda PC’de Nasıl Oynanır?

The Legend of Zelda PC’de Nasıl Oynanır?

Kendinizi bir oyuncu olarak tanımlamasanız bile, “The Legend of Zelda”yı duymuşsunuzdur. Bu, 19 giriş ve çeşitli yan ürünler üreten, tarihteki en kritik ve ticari olarak başarılı video oyunu serilerinden biridir. Orijinal oyun 1986’da piyasaya çıktığından beri, franchise’daki birçok oyunun şimdiye kadar yapılmış en iyi video oyunlarından bazıları olduğu düşünülen, önde gelen ve etkili bir seri olmuştur. Ancak, oyunlar yalnızca Nintendo’nun oyun konsolu için mevcuttur. The Legend of Zelda’yı PC’nizde oynamanın bazı yolları burada.

The Legend of Zelda serisinde hiç oynamadıysanız, kendinize tüm bu yaygaranın ne hakkında olduğunu soruyor olabilirsiniz. Franchise, RPG unsurlarına sahip bir aksiyon-macera oyunu olarak sınıflandırılır. Oyunda oyuncular, genellikle dünyayı çeşitli güçlü düşmanlardan kurtarmakla görevlendirilen Link adlı bir kahramanın kontrolünü ele alıyor.

Yıllar boyunca seriye birçok ekleme ve iyileştirme yapıldı, ancak her girişte kalan ana oyun öğeleri var. Oyunlar, bulmaca çözme ve karışıma atılan aksiyon dizileriyle genellikle keşif açısından ağırdır. Ayrıca oyunlar, oyuncuları, genellikle yeni alanlara erişmek için silahlar veya anahtarlar gibi faydalı öğeler şeklinde yan görevlere katıldıkları için ödüllendirir.

The Legend of Zelda öncelikle Nintendo tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır ve çekirdek oyun serisi, hem şirketin ev hem de taşınabilir konsolları dahil olmak üzere Nintendo donanımı için özel olarak geliştirilmiştir.

Ne yazık ki Nintendo, PC için hiçbir zaman orijinal bir Zelda oyunu geliştirmedi. Ek olarak, Nintendo, Zelda serisindeki mevcut oyunlardan herhangi birini PC’ye taşımayı reddetti. Bu, bir Zelda oyununu denemek isteyen PC oyuncularının önce bir Nintendo konsoluna sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki The Legend of Zelda’yı PC’nizde, özellikle bir emülatörle oynamak mümkün. 33 yılı aşkın 19 oyunu kapsayan bir seri için her Zelda oyununun kendi sistem gereksinimleri olacaktır. Bu nedenle hangi Zelda oyunlarını oynayabileceğiniz büyük ölçüde PC’nizin özelliklerine bağlı olacaktır. Bu nedenle, daha güçlü bir bilgisayarın serideki daha yeni oyunları çalıştırma olasılığı daha yüksektir.

Tarayıcınızda oynayabileceğiniz eski retro oyunları barındıran birkaç web sitesi var. Bu sitelerin çoğunda, Zelda serisindeki birçok oyun da dahil olmak üzere klasik Nintendo oyunları mevcuttur. Tabii ki, bu sitelerin yasallığı havada. Nintendo, eski oyunları söz konusu olduğunda oldukça katı olduğu için bir üne sahiptir. Bunun başlıca nedeni, bu kitapların birçoğunun dijital olarak satın alınabilmesidir. Nintendo, bu siteleri hedeflemek ve onları telif haklarını ihlal ettiğine inandıkları oyunları kaldırmaya zorlamak konusunda agresif.

Ayrıca, bu akış sitelerinin başka önemli dezavantajları da vardır. Birçoğu “oynaması ücretsiz”. Tabii ki, bu genellikle önemli sayıda reklam ve pop-up ile uğraşmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Ayrıca, oynayabileceğiniz Zelda oyunlarıyla sınırlı olacaksınız. Tarayıcınızda oynayacağınız için, 16-bit döneminin ötesinde herhangi bir oyun oynamayı beklemeyin. Son olarak, bu sitelerin birçoğu oyunları çalıştırmak için Flash Player’ı kullanır, bu teknoloji artık erişiminiz olmayabilir.

Zelda oyunlarını taklit etmek, onları bilgisayarda oynamanın en iyi yoludur. Bunu yapmak için iki şeye ihtiyacınız olacak: bir öykünücü ve bir ROM dosyası. Öykünücü, orijinal video oyun konsolu donanımını taklit eden bir yazılımdır. Bu nedenle, orijinal Legend of Zelda oyununu oynamak istiyorsanız, bir NES emülatörüne ihtiyacınız olacak. Emülatöre ek olarak oyunun ROM’una da ihtiyacınız olacak. Bu iki şeyle, hemen hemen her oyunu oynayabilirsiniz.

Emülatörler, güçlü bir meraklı topluluğu tarafından geliştirilir ve korunur. Mevcut emülatörlerin büyük çoğunluğu açık kaynaklıdır, yani indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak, ROM’lar farklı bir hikaye. ROM’lar bir tür yasal gri alanı kaplar. Bununla birlikte, genel fikir birliği, oyuna gerçekten sahip değilseniz bir ROM indirmenin yasa dışı olduğudur. Film korsanlığı gibi düşünün. Bu nedenle, PC’nizde bir Zelda oyunu oynamayı düşünüyorsanız, ROM’u indirmeden önce oyunun bir kopyasını alın.

Legend of Zelda serisi uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Sonuç olarak, serideki oyunlar, Nintendo’nun geliştirdiği hemen hemen her konsolda göründü. Aşağıda, oynamak için kullanmanızı önerdiğimiz bağımsız emülatörle birlikte her Zelda oyununu listeleyeceğiz.

Not: Her konsol için birden fazla öykünücü mevcuttur. Aşağıda bahsettiğimiz emülatörler, basit kurulumları ve kullanım kolaylıkları nedeniyle seçilmiştir.

Daha hepsi bir arada bir çözüm istiyorsanız ve birden fazla bireysel emülatör yüklemek istemiyorsanız, RetroArch, GameCube ve Wii’ye kadar aşağıda listelenen tüm oyun ve platformlarda size iyi sonuçlar vermelidir.

RetroArch, “Çekirdekleri” aracılığıyla yerleşik GameCube ve Wii desteğine sahip olsa da, RetroArch’ın Dolphin Core sürümü, bağımsız öykünücünün mevcut ilerlemesinin çok çok gerisindedir. En iyi GameCube ve Wii öykünme deneyimi için eksiksiz bir Dolphin kurulumu yenilmez.

öykünücü: Nestopia

Mevcut oyunlar:

öykünücü: SNES9x

Mevcut oyunlar:

öykünücü: VBA-M

Mevcut oyunlar:

öykünücü: Proje64

Mevcut oyunlar:

öykünücü: Yunus

Mevcut oyunlar:

öykünücü: DeSmuME

Mevcut oyunlar:

öykünücü: görüntü

Mevcut oyunlar:

öykünücü: Neden

Mevcut oyunlar:

öykünücü: Yuzu veya Ryujinx

Mevcut oyunlar:

Yukarıdaki bilgilerle The Legend of Zelda’yı PC’nizde oynayabilecek misiniz? Hangi emülatörleri tercih edersiniz? Yorumlarda bize bildirin!

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Ben uzun zamandır bir oyuncu, bilgisayar meraklısı ve genel teknoloji meraklısıyım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*