TikTok gizlilik konusunda gerçekten kötü: yüz ve ses verilerini nasıl topluyor?

TikTok gizlilik konusunda gerçekten kötü: yüz ve ses verilerini nasıl topluyor?

İhtiyacınız olan tüm KARA CUMA FIRSATLARI!

Okuyucu destekliyiz. Dış bağlantılar bize komisyon kazandırabilir.

TikTok satışı

Eh, TikTok yine yaptı yapacağını. Sosyal medya uygulaması, Çarşamba günü ABD gizlilik politikasında bazı değişiklikler yaptı. Artık “yüz izleri ve ses izleri” dahil olmak üzere kullanıcılarının içeriğinden biyometrik tanımlayıcılar ve biyometrik bilgiler toplayabileceğini söyleyen yeni bir bölüm tanıttı.

Artık TikTok’a bu konu hakkında daha fazla açıklama yapmak, biliyorsunuz, “Görüntü ve Ses bilgileri” bölümünde gelen değişiklikleri gerçekten anlamak için ulaşıldı. Ancak ne yazık ki TikTok, hangi ürün geliştirmelerinin kullanıcılarından otomatik olarak topladığı bilgilere biyometrik verilerin eklenmesi gerektiğini belirtmedi. Ancak, hatırlama uygulamalarının başlaması durumunda rıza isteyeceğini söyledi.

Uygulama, kullanıcılarından zaten tonlarca bilgi topluyor, ancak içeriği tanımlamak için bu yeni değişiklikleri kullanmaya başlayacak. “Görünen nesneleri ve manzarayı, yüz ve vücut özelliklerinin ve niteliklerinin bir görüntü içindeki varlığı ve konumu, sesin doğası ve Kullanıcı İçeriğinizde konuşulan kelimelerin metni gibi.” Ancak bu, feed’inizde ne olduğunu açıklamak ve reklam hedefleme amaçları için erişilebilirlik özelliklerini güçlendirmek için kullanılır. Ayrıca toplayacak “içerik denetimi için, demografik sınıflandırma için, içerik ve reklam önerileri için ve kişisel olarak tanımlayıcı olmayan diğer işlemler için özel video efektleri” ancak bu, diğer uygulamalar tarafından zaten yapılmış bir şeydir.

Ancak, kullanıcılarını rahatsız edebilecek kısım, şunu söyleyen kısımdır: “Kullanıcı İçeriğinizden yüz izleri ve ses izleri gibi ABD yasalarında tanımlandığı şekilde biyometrik tanımlayıcılar ve biyometrik bilgiler toplayabiliriz. Yasaların gerektirdiği durumlarda, bu tür bir toplama öncesinde sizden gerekli izinleri isteyeceğiz.”

Bu değişiklik, federal yasayı veya eyalet yasalarını dikkate alıp almadığından bahsetmiyor ve TikTok’un bu bilgilere neden ihtiyaç duyduğunu açıklamıyor. Şimdi, uygulama temsilcileri, biyometrik gizlilik yasalarıyla çeşitli eyaletlerde başlarını belaya sokmadan önce işleri netleştirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde, başka bir toplu davaya girebilirler ve sosyal medya uygulamasının Illinois Biyometrik Bilgi Gizlilik Yasası’nı ihlal ettiği için şu anda 92 milyon dolarlık bir anlaşmaya ulaştığını hatırlayabilirler. Ve TikTok’un Trump yönetimi altında bir ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak kabul edildiğini ve mevcut yönetimin bu uygulama hakkında ne düşündüğünü henüz görmediğimizi unutmayın.

Kaynak TechCrunch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*