Tükenmişlik mi Yaşıyorsunuz? İşte Nasıl Düzeltilir.

Tükenmişlik mi Yaşıyorsunuz?  İşte Nasıl Düzeltilir.


Indeed tarafından yapılan ve 1500 ABD’li işçiyi içeren bir ankete göre, tükenmişlik artıyor. Indeed’in Covid-19 öncesi anketinde aynı şeyi söyleyen %43’e kıyasla, ankete katılanların yarısından fazlası (%52) 2021’de tükenmişlik yaşıyor. Baby Boomer’lar tükenmişlikte %7’lik bir artış ve Gen-Xers’da geçen yıla göre yaklaşık %14’lük bir artış gösteriyor.

Tükenmişlik bir gecede olmaz: Aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, fiziksel ve zihinsel bir tükenme halidir.

Stres bazen sağlıklı olabilir ve en yüksek seviyelerde performans göstermeye yardımcı olmak için kullanılabilir; ancak stres dinlenmeden ve yenilenmeden tutarlı hale geldiğinde kronikleşir. Sonuç olarak, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, kilo alımı veya kaybı ve sinirliliğe neden olabilir.

Tükenmişlik, zihnimin ve bedenimin işaret ve sinyallerine dikkat etmediğimde ortaya çıktı. Bir gün büyük bir proje üzerinde çalışıyordum, saate baktığımda 16:30 olduğunu gördüm, o sabah 7’den beri hiçbir şey yemediğimi, içmediğimi, tuvalete gitmediğimi fark ettim. Sonunda adrenal yorgunlukla hastaneye gittim ve birkaç kronik hastalık geliştirdim. Tamamen iyileşmesi üç ay sürdü. Hayatınızda ortaya çıkabilecek tüm tükenmişlik belirtilerine dikkat etmek için zaman ayırın.

İlgili:Yüksek Performanslı Girişimcilerin Stresle Başa Çıkmalarının 9 Yolu

Psikologlar Herbert Freudenberger ve Gail North, aşağıda listelenen tükenmişlik sendromunun 12 aşamasını geliştirdiler.

1. Aşırı hırs: kendini kanıtlama zorunluluğu

2. Daha çok çalışmak: daha uzun saatler çalışmak ve kapanamamak

3. İhmal edilen ihtiyaçlar: yemek yeme, egzersiz yapma, uyuma ve sosyal etkileşim gibi öz bakımı ihmal etme

4. Çatışmaların ve ihtiyaçların yerinden edilmesi: sorunlarınızı yerinden etmek

5. Değerler çarpıktır: işle ilgili olmayan ihtiyaçlar için zaman yok, tek odak noktası iş, hobiler, arkadaşlar veya aile için zaman yok

6. İnkar: Ortaya çıkan sorunları inkar etmek ve başkalarını suçlamak

7. Geri çekilme: sosyal yaşam veya sevdiklerinizle etkileşim yok

8. Davranış değişiklikleri: aile ve arkadaşlar tarafından açıkça görülen davranış değişiklikleri, konsantre olamama veya artan hassasiyet

9. Duyarsızlaşma: Ne kendini ne de başkalarını değerli görme ve kendiyle ve kendi ihtiyaçlarıyla temasın kesilmesi

10. İç boşluk: boş hissetmek, endişeli veya bağımlılık yapan davranış

11. Depresyon: artan bir anlamsızlık, kayıp ve ilgisizlik hissi

12. Tam tükenmişlik: zihinsel veya fiziksel yorgunluk, semptomlar tıbbi müdahale gerektirebilir

İlgili:Girişimsel Tükenmişliği Anlamak (Ve Bununla Nasıl Başa Çıkılır)

Dış ve iç baskılar hayatta her zaman mevcut olacak ve yine de sağlığınız, mutluluğunuz ve ilişkilerinizden ödün vermek zorunda değilsiniz. İşte yararlı bulduğum bazı araçlar ve teknikler.

Kaynağı tanımlayın.Tükenmişliğe, kaygıya, endişeye ve strese hangi inanç veya faaliyet katkıda bulunuyor? Durum veya yapabileceğiniz farklı eylemler hakkında düşünmenin bazı alternatif yolları nelerdir?

Kendiniz kontrol edin.Şu anda nasıl hissediyorsun? Nasıl hissetmek istiyorsun? Durumu değerlendirirken ve kendinizi kontrol ederken farkındalık çok önemlidir.

Yardım isteyin. Bir terapistle konuşun, bir koç kiralayın, güvenilir arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle bağlantı kurun. Sessizce acı çekmeyin; insanlar yardım etmek istiyor. Yardım ve destek istemek ve almak sorun değil.

Huzurunuzu koruyun ve öncelik verin.Zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınız paha biçilemez. Önceliklendirmeye zaman ayırmadığımızda hem yerimiz hem de zamanımız başkalarının istek ve talepleri tarafından ele geçirilebilir. Önce kendinize ve huzurunuza öncelik verin.

Haftanızı hem iş hem de eğlence için planlayın. Mevcut programınız sizi destekliyor mu? Şu anda hangi programı takip ettiğinize bir göz atın ve en yüksek performansınızı desteklemek için onu değiştirin. Plana dahil olan dinlenme ve oyun zamanı ile çalışma haftanızı planlayın.

Her gün kendiniz için bir şeyler yapmayı taahhüt edin.Kendiniz için bir şey yapmadan önce ne sıklıkla başkaları için bir şeyler yaparsınız? Her gün kendiniz için bir şeyler yapmayı taahhüt edin. Beş dakikalık bir yürüyüş yapmak, bir kitapta on sayfa okumak veya bir arkadaşınızı aramak için ara vermek kadar basit olabilir.

Bir gün sebepsiz yere tatile çıkın. Bir ruh sağlığı günü almanıza izin verilir. Dikkatiniz dağılmadan bir gün izin alın ve neler olduğunu görün; bu sadece hayata bakış açınızı değiştirebilir.

Vücudunuzu hareket ettirin, meditasyon yapın ve EFT’yi deneyin (duygusal özgürlük tekniği).Vücudunuzu hareket ettirmek çok önemlidir, sandalyenizden kalkın ve gerin, dans edin veya yürüyüşe çıkın. Meditatif bir duruma girin: Bu, köpeğinizi parkta gezdirmek, bulaşık yıkamak veya bir muma bakmak olabilir. Fiziksel acıyı ve duygusal sıkıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için olumlu olumlamalar konuşurken vücuttaki farklı baskı noktalarına dokunmayı içeren alternatif bir araç olan EFT’yi (duygusal özgürlük tekniği) uygulayın.

Gücünü geri al.Sınırları belirleyin ve sınırlamalarınızı tanımlayın. “Hayır” demek istediğinizde ne sıklıkla “evet” diyorsunuz? Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne mi koyuyorsun? Gücünüzü geri alın ve kendiniz ve başkaları için sınırlarınızın ne olduğunu tanımlayın.

İhtiyaçlarınıza dikkat edin. Şu anda neye ihtiyacın var? Yeterince uyuyor ve susuz kalıyor musunuz? Çok basit ama bir o kadar gözden kaçmış. Hangi temel ihtiyaçlarınızı ihmal ediyorsunuz? Envanteri alın, ardından uygun eylemi yapın.

Size neyin neşe getirdiğini hatırlayın. Seni mutlu eden ve neşelendiren nedir? Bu şeyleri ne sıklıkla yapıyorsun? Mutluluğunuz ve size neşe getiren şeyler için yer açın. Bugün, daha fazla neşe ve mutluluğu nasıl yaşayacaksınız? Bu hafta ne olacak?

Öz şefkat ve kutlama alıştırması yapın. Bugün henüz duymadıysanız, harika bir iş çıkarıyorsunuz. Başarılarımızı ne sıklıkla takdir ediyoruz? Son beş ila on yılda ne kadar yol kat ettiğinizi düşünün. Başkalarının sizi kutlamasını beklemek zorunda değilsiniz: Kendi kendinizin en büyük amigo kızı olabilirsiniz.

Tükenmişlik önlenebilir ve iyileştirilebilir. Meraklı olun, yavaşlayın, farkında olun ve bu süreçte size yardımcı olabilecek araçları, teknikleri ve stratejileri kullanın.

İlgili:Yüksek Stresli Bir Ortamda Tükenmekten Nasıl Kaçının

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*