Ubuntu 20.04 LTS’ye Docker Nasıl Kurulur

Ubuntu 20.04 LTS’ye Docker Nasıl Kurulur

Ubuntu 20.04 LTS Sistemlerinde Docker Community Edition’ı kurmak ve kurmak için kapsamlı bir kılavuz

Docker, DevOps ekipleri tarafından taşınabilir kapsayıcılar olarak uygulamalar oluşturmak, dağıtmak ve çalıştırmak için kullanılan popüler bir araçtır. Kapsayıcılaştırma, uygulamaların, bileşenlerinin, konfigürasyonlarının ve bağımlılıklarının kapsayıcılar olarak bilinen tek bir dosyada paketlendiği bir süreçtir.

Konteynerler sanal makinelere benzer, ancak tam işletim sistemini ve tüm hizmetlerini çalıştırmak yerine, çoğunlukla ana işletim sistemine bağlıdırlar. Sonuç olarak, kapsayıcılar daha kaynak dostu olmakla birlikte, kapsayıcı uygulamasını ana bilgisayar işletim sisteminden yalıtma avantajına da sahiptir.

Docker’ın iki farklı sürümü mevcuttur, Docker Community Edition (Docker-CE), Docker’ın ücretsiz sürümüdür ve Docker Enterprise Edition (Docker-EE) kurumsal ve ticari kullanım içindir.

Bu yazıda, resmi Docker ve Ubuntu 20.04 depolarını kullanarak Ubuntu 20.04 LTS’ye Docker-CE’nin nasıl kurulacağına bakacağız.

Ubuntu 20.04 deposunda bulunan Docker paketi, Docker tarafından sağlanan en son paket olmayabilir, ayrıca yükleme işlemiyle ilgili herhangi bir sorunla veya Docker topluluğunun size yardımcı olamayacağı herhangi bir hatayla karşılaşırsanız.

Bu nedenle, Docker’ı resmi deposunu kullanarak kurmanız önerilir. Öncelikle, Ubuntu 20.04 sistemimizde kurulu herhangi bir Docker paketinin bulunmadığından emin olmamız, ardından Docker deposunu eklememiz ve son olarak Docker’ı kurmamız gerekiyor.

Eski Docker paketleri şu şekilde adlandırılıyordu: docker, docker.io veya docker-engine. Docker’ı resmi Docker deposundan yüklemeden önce bunların hiçbirinin sistemde kurulu olduğundan emin olmamız gerekiyor. tuşuna basarak terminali açın. Ctrl+Alt+T ardından aşağıdaki komutu çalıştırın:

Yeni bir kurulumda olsanız bile yukarıdaki komutu çalıştırın, apt paketlerin hiçbirinin kurulu olmadığını söylüyorsa veya herhangi bir paketi tanımıyorsa sorun değil.

Kullanmadan önce apt Docker’ı kurmak için Docker deposunu kurmamız gerekiyor. Paket dizinini güncelleyerek ve bir HTTPS deposu eklemek için gereken bağımlılıkları yükleyerek işleme başlayacağız.

GPG, yüklediğiniz yazılımın orijinal olduğundan emin olmak için kullanılan bir güvenlik özelliğidir. Gösterilen kodu kullanarak havuzun GPG anahtarını içe aktarın. curl emretmek:

Ardından, Ubuntu 20.04 sisteminize Docker deposunu ekleyin:

Komuta $(lsb_release 揷s) Ubuntu 20.04 için ‘odak’ olan Ubuntu kurulumunuzun kod adını döndürür. Her gece eklemek veya Docker deposunu test etmek için kelimeyi değiştirebilirsiniz. stable ile nightly veya ile test yukarıdaki komutta.

Ancak, test edildikleri ve hata ve arızalara daha az eğilimli oldukları için kararlı sürümlere bağlı kalmanız önerilir.

Resmi Docker paketi şu şekilde adlandırılır: docker-ce ve yalnızca Docker deposunda bulunur. Depo veritabanını güncelleyin ve aşağıdakileri çalıştırarak Docker CE ve containerd’ın en son sürümünü yükleyin:

İsterseniz, Docker’ın belirli bir sürümünü yüklemek mümkündür. Mevcut tüm liman işçisi sürümlerini listelemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Ardından, ikinci sütundaki dizeyi (kırmızı kutulardaki dize) kullanarak ve aşağıdaki komutu çalıştırarak belirli sürümü yükleyin

Örneğin, değiştir <VERSION_STRING> ile 5:19.03.10~3-0~ubuntu-focal komutta ve 19.03.10 Docker sürümünü yüklemek için çalıştırın.

Yeni bir depo ekleme sürecinden geçmek istemiyorsanız ve bir veya iki güncellemenin gerisinde kalmanız sorun değil, Ubuntu 20.04 deposunu kullanabilirsiniz.

Önceki yönteme benzer şekilde, eski Docker paketlerimizin olmadığından emin olmamız gerekiyor. Ardından Ubuntu 20.04 depolarını güncelleyebilir ve hemen Docker’ı kurabiliriz.

Gereksiz eski Docker paketlerini kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Apt, paketlerin hiçbirinin sistemde kurulu olmadığını söylüyorsa sorun değil. En son Docker sürümünü çalıştırırken sorunlara neden olabileceğinden, hiçbir eski paketin etrafta oyalanmadığından emin olmak için bu komutu çalıştırmamız gerekiyor.

Ubuntu 20.04 deposundaki Docker paketi şu şekilde adlandırılmıştır: docker.io, Docker’ı kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

bu apt paket yöneticisi, Docker’ın gerektirdiği tüm bağımlılıkları otomatik olarak çözecek ve kuracaktır.

Docker’da herhangi bir kapsayıcı çalıştırmadan önce, liman işçisi deneyiminizi daha sorunsuz hale getirmek için bazı ince ayarlar ve değişiklikler burada.

Docker arka planını Ubuntu 20.04 sisteminizle otomatik olarak başlatmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu çalıştırın:

Artık Ubuntu 20.04 makinenize her önyükleme yaptığınızda, Docker görüntüleri çekmeye ve kapsayıcıları başlatmaya hazır olacak ve çalışacak.

Varsayılan olarak, yalnızca kök, sudo kullanıcılar ve liman işçisi grubu kullanıcıları, liman işçisi komutunu çalıştırabilir.

Böylece Docker komutunu çalıştırmadan sudo Docker kurulumu sırasında oluşturulan docker grubunda ya root ya da kullanıcı olmanız gerekir. Kullanıcınızı docker grubuna eklemek için şunu çalıştırın:

bu $USER yukarıdaki komutta kullanıcı adınızı veren bir ortam değişkenidir. Grup üyeliğinizin yenilenmesi için oturumu kapatın ve tekrar oturum açın, artık docker komutunu herhangi bir işlem yapmadan çalıştırabilirsiniz. sudo.

Kurulum tamamlandıktan sonra Docker arka plan programı otomatik olarak arka planda başlayacaktır. Docker’ın durumunu doğrulamak için aşağıdaki Komutu çalıştırın:

bu systemclt status komutu, çıktıyı aşağıda gösterildiği gibi göstermelidir.

Artık Docker Engine’in çalıştığını bildiğimize göre, nihayet bazı kapsayıcıları çalıştırmayı test edebiliriz. Docker’ın düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

‘Merhaba dünya’ görüntüsü Docker kurulumunu test etmek için kullanılır, aşağıdaki metni çıkarmalıdır:

Hem Ubuntu hem de Docker depolarını kullanarak Docker’ı nasıl kuracağınızı gösterdik ve ayrıca Docker kullanımını kolaylaştırmak için bazı yaşam kalitesi iyileştirmeleri gördük.

Docker hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi Docker Belgelerine göz atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*