Ubuntu Masaüstü Duvar Kağıdını Bing’in Günün Fotoğrafı Olarak Ayarlama

Ubuntu Masaüstü Duvar Kağıdını Bing’in Günün Fotoğrafı Olarak Ayarlama

Bilgisayar işletim sistemi seçiminizin (Windows, Linux veya Mac OS) sizin hakkınızda çok şey söylediği tartışılabilir bir şekilde doğru olsa da, kişiliğinizi yansıtan bilgisayarla ilgili başka bir şey daha var: masaüstü duvar kağıdınız. Örneğin, masaüstünüzde anne-babanızın, karınızın veya bebeğinizin bir fotoğrafının olması, ailenizin sizin için önce geldiğini, güzel bir manzaranın ise doğaya olan sevginizi ortaya koyduğunu ifade eder.

Şahsen ben Microsoft’un Bing arama motorunu pek kullanmıyorum. Ancak Bing hakkında sevdiğim bir şey, çoğu durumda güzel bir şekilde yakalanmış gerçek hayat görüntüsü olan web sitesinin sürekli değişen arka planıdır. Birçoğunuzun bu resimleri masaüstü duvar kağıtları olarak kullanmak isteyeceğinden eminim, ancak her gün yeni bir resim indirmenin ve ardından duvar kağıdı olarak ayarlamanın biraz zahmetli olduğu konusunda hemfikirsiniz.

Ya sana tüm süreci otomatikleştirmenin bir yolu olduğunu söyleseydim? Evet, masaüstü duvar kağıdınız, herhangi bir sıkı çalışma yapmanıza gerek kalmadan her gün günün Bing fotoğrafı olarak değişecektir. Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi tartışacağız.

Not: Bu makalede bahsedilen tüm komutlar ve adımlar Ubuntu 16.04 üzerinde test edilmiştir.

Günün Bing fotoğrafını otomatik olarak Ubuntu masaüstü duvar kağıdınız olarak ayarlayan araç, temelde Bay Utkarsh Gupta tarafından geliştirilen bir Python betiğidir. Gnome masaüstü ortamını çalıştıran Linux dağıtımlarıyla uyumlu olan komut dosyası, başlangıçta otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanabilir ve masaüstünüzde her zaman en son Bing fotoğrafını görmenizi sağlar.

Komut dosyasının indirilmesi ve kurulumu kolaydır – tek yapmanız gereken projenin Github sayfasına gitmek ve paketi .zip formatında indirmek. İndirdikten sonra, arşivi çıkarın ve çalıştırın. main.py senaryo.

Ancak, devam etmeden ve betiği çalıştırmadan önce, tüm bağımlılıkların sisteminize yüklendiğinden emin olmalısınız. Bunun için aşağıdaki iki komutu çalıştırın:

Yukarıdaki komutlar başarılı olursa, aracının bulunduğu dizinde aşağıdaki komutu çalıştırarak aracı başlatabilirsiniz. main.py komut dosyası tutulur.

Bu işe yarasa da amacımız süreci tamamen otomatik hale getirmek. Bunun için aşağıdaki komutu yürütün:

Betiği bir başlangıç ​​uygulaması olarak eklemek için görünen pencerede “Ekle” düğmesini tıklayın.

bing-masaüstü-duvar kağıdı-otomatik

Bu kadar. Bununla işiniz bittiğinde, masaüstü duvar kağıdınızın her gün günün Bing fotoğrafına dönüşeceğini göreceksiniz.

Benim durumumda, yukarıda belirtilen tüm adımları tamamladıktan sonra, çalışıp çalışmadığını hızlı bir şekilde görmek için komut dosyasını manuel olarak yürüttüm. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oldu ve masaüstü duvar kağıdım değişti.

bing-duvar kağıdı-değiştirildi

Hatta Bing ana sayfasını hızla açarak günün Bing fotoğrafı olduğunu çapraz doğruladım.

bing-wallpaper-my-locale

Burada bahsetmeye değer önemli bir nokta, betiğin, yerel ayarınızı desteklenen Bing Market alanlarından biriyle eşleştirmeye çalışacak ve başarısız olursa “en-US” a geri dönecek şekilde yazılmış olmasıdır. Ancak, Python’un temellerini biliyorsanız, komut dosyasında tercih ettiğiniz pazarı ayarlayarak mevcut Bing pazar algılamasını kolayca geçersiz kılabilirsiniz.

Deneyimlerime göre, betiğin kurulumu ve kullanımı kolay ve daha da önemlisi vaatlerini yerine getiriyor. Tabii ki, Python dilini bilmeniz koşuluyla daha fazla özellik eklemek için genişletebilirsiniz. Projenin GitHub sayfası, sona doğru yapılacak Yapılacaklar listesini içerir, bu nedenle, gelecekte komut dosyasına başka neler eklenebileceği hakkında bir fikir edinmek için buna da göz atabilirsiniz.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Himanshu Arora, mesleği serbest çalışan bir teknik yazardır, ancak özünde bir yazılım programcısı ve Linux araştırmacısıdır. Yazılım eğitimlerini, incelemeleri, ipuçlarını/püf noktalarını ve daha fazlasını kapsar. Makalelerinden bazıları IBM Developerworks, ComputerWorld ve Linux Journal’da yayınlandı.

İşletim sistemimi Windows’tan Linux’a, şimdi geri dönüp herhangi bir şey için bir Microsoft ürünü kullanmak için değiştirmedim. KDE, kullanıcının her dakikada bir arka planı değiştiren, kaydedilmiş görüntülerden oluşan bir slayt gösterisi hazırlamasına olanak tanır. Aynı şeyi yapan yerel Linux uygulamaları da vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*