Ubuntu’da Terminal Nasıl Özelleştirilir

Ubuntu’da Terminal Nasıl Özelleştirilir

Ne zaman popüler bir Linux dağıtımının (örneğin Ubuntu) yeni bir sürümü yayınlansa, İnternet, onu ihtiyaçlarınıza/gereksinimlerinize daha iyi uyacak şekilde nasıl özelleştireceğinize dair makalelerle dolup taşar. Bu tür eğitimlerin odak noktası bir bütün olarak Masaüstü olsa da, ne yazık ki komut satırı terminal penceresi genellikle fazla dikkat çekmez.

Komut satırı terminali için çok sayıda özelleştirme seçeneği mevcuttur. Bu eğitimde, en son Ubuntu LTS sürümü olan Ubuntu 16.04’teki terminal penceresi için mevcut olan bazı temel özelleştirme ayarlarını tartışacağız.

Neredeyse tüm kişiselleştirme seçeneklerine, terminalin “Düzenle” menüsünde bulunan “Profil Tercihleri” girişi aracılığıyla erişilebilir.

komut satırı-terminali-düzenleme menüsü

Tıklayın ve Tercihler penceresi görünecektir. Pencere, Genel, Komut, Renkler, Kaydırma ve Uyumluluk dahil olmak üzere birçok sekme içerir – her bir ad, sekmenin içerdiği özelleştirme seçeneklerinin türünü belirtir.

komut satırı-terminal-düzenleme-tercihler-menü-genel-sekmesi

Varsayılan olarak etkin olan Genel sekmesinde, ilk uçbirim boyutunu (başlatıldığında satır ve sütun sayısı açısından uçbirimin boyutu) ince ayar yapmak ve imlecin şeklini değiştirmek için seçenekler vardır. Varsayılan olarak engelle), ayrıca terminalinizde kullanılan yazı tipi de dahil olmak üzere metin görünümünü değiştirin.

Örneğin, yazı tipi boyutunu artırdım (varsayılan 12’den 16’ya) ve imleç şeklini bloktan alt çizgiye değiştirdim:

komut satırı-terminali-yazı tipi-boyutu-arttır

Şimdi bir sonraki sekmeye geçelim (Komut).

komut satırı-terminali-düzenleme-tercihler-menü-komut-sekmesi

Bildiğiniz gibi, bir kabuk temelde kullanıcılar ve işletim sistemi arasındaki bir arayüzdür. Kullanıcılar tarafından girilen komutları çevirir ve işletim sistemine iletir. Ancak bazen terminali, sizden girdi beklemek yerine başladığında bir komut çalıştıracak şekilde ayarlamak isteyebilirsiniz.

Bu, “Kabuğum yerine özel bir komut çalıştır” özelliği ile mümkün olur – sadece özelliği etkinleştirin (ilgili kutuyu işaretleyerek) ve terminalin çalıştırmasını istediğiniz komutu girin. Ayrıca komut çıktıktan sonra hangi işlemin yapılması gerektiğini söyleyebileceğiniz bir seçenek de vardır – mevcut seçenekler arasında “Terminalden çık”, “Komu yeniden başlat” ve “Terminali açık tut” bulunur.

“Komutu oturum açma kabuğu olarak çalıştır” işlevi ise, kabuğunuzun (burada Bash) “/home/your-username/.bash_profile” dosyasını (veya bu yoksa) okumasını istediğinizde kullanılır. , “/home/your-username/.profile”) başlangıçta. Varsayılan durum olan bu özellik etkin olmadığında, Bash başlangıçta “/home/your-username/.bashrc” dosyasını okur.

Devam edersek, Renkler sekmesi, adından da anlaşılacağı gibi, terminal penceresi için renkle ilgili tüm ayarları içerir.

komut satırı-terminal-düzenleme-tercihler-menü-renkler-sekmesi

Varsayılan olarak, “Sistem temasından renkleri kullan” seçeneği etkindir. Sadece devre dışı bırakın ve yerleşik şemalar arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, terminalim için ‘Açık sarı üzerine siyah’ şemasını seçtim.

komut satırı-terminali-metin rengi değişti

Buradaki bir başka ilginç özellik de “Şeffaf arka plan kullan”. Adından da anlaşılacağı gibi, terminalinizin arka planını şeffaf hale getirmek için bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Bu, çeşitli durumlarda yardımcı olabilir. Örneğin, bir web sayfasında listelenen komutları çalıştırmaya çalışırken, terminal ve tarayıcı uygulamalarınız arasında sık sık geçiş yapmanız gerekmeyecektir.

komut satırı-terminali-şeffaf-arka plan

Devam edersek, Kaydırma sekmesi kaydırma çubuğu ve kaydırma çubuğunun gösterilip gösterilmeyeceği, çıktıda veya tuş vuruşunda kaydırmanın yanı sıra kaydırmaya uygulamak istediğiniz sınır (satır sayısı açısından) gibi kaydırma ile ilgili seçenekleri içerir. geri.

komut satırı-terminali-düzenleme-tercihler-menü-kaydırma-sekmesi

Ve son olarak, Uyumluluk sekmesi, terminalde geri al ve silme tuşlarının ne üreteceği ve ayrıca kodlama türü gibi şeyleri tanımlamanıza izin verir.

komut satırı-terminal-düzenleme-tercihler-menü-uyumluluk-sekmesi

Ubuntu 16.04 LTS’deki komut satırı terminali için yapabileceğiniz özelleştirme türü budur. Değişiklikleri tamamladığınızda, Genel sekmesine geri döndüğünüzden ve tüm bu adımları tekrar tekrar tekrarlamak zorunda kalmamak için gelecekte kullanmak üzere özelleştirme profiline bir ad verdiğinizden emin olun.

komut satırı-terminal-düzenleme-tercihler-menü-genel-sekme-profil-adı

Muhtemelen gözlemlemiş olduğunuz gibi, Komut ve Uyumluluk sekmeleri altındakiler gibi bazı terminal ayarları hakkında fikir sahibi olmaya değer olsa da, diğerleri – Renkler ve Genel sekmeleri altındakiler gibi – çoğunlukla terminalin görünümü ve hissi ile ilgilidir. pencere.

Elbette, terminalinizin tercihlerini kişiselleştirmek zorunlu değildir, ancak en azından mevcut ayarlar ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında bazı temel fikirlere sahip olunmalıdır.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Himanshu Arora, mesleği serbest çalışan bir teknik yazardır, ancak özünde bir yazılım programcısı ve Linux araştırmacısıdır. Yazılım eğitimlerini, incelemeleri, ipuçlarını/püf noktalarını ve daha fazlasını kapsar. Makalelerinden bazıları IBM Developerworks, ComputerWorld ve Linux Journal’da yayınlandı.

“Terminal” dağıtıma bağlı değildir. Tüm dağıtımlarda hemen hemen aynıdır. Bu, Ubuntu için işe yarayan her şeyin Linux’ta genelleştirilebileceği birkaç örnekten biridir.

Himanshu, terminalde komut sekmesinde bir değişiklik yaptım ve şimdi terminal açılmıyor. değişikliği geri almak için ne yapabilirim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*