Veri analitiği iş gücü çeşitliliğini nasıl yönlendirebilir?

Veri analitiği iş gücü çeşitliliğini nasıl yönlendirebilir?

İlerici politikaları ve sofistike teknolojileri ile tanınan şirketler bile, çeşitlilik söz konusu olduğunda Karanlık Çağlarda sıkışmış görünüyor. Facebook teknisyenlerinin sadece %15’i kadın; LinkedIn’de kadınlar teknik ekibin kasvetli %17’sini oluşturuyor.

Neyse ki, bazı ilerleme işaretleri var. Yahoo CEO’su Marissa Mayer, Facebook COO’su Sheryl Sandberg ve Hewlett-Packard CEO’su Meg Whitman gibi yüksek profilli kadın yöneticiler artık herkes tarafından bilinen isimler. Kadın CIO’lar Wal-Mart, Symantec ve GE’de BT’ye liderlik ediyor.

Ve gelecek nesil kadınlara ve azınlıklara yüksek teknoloji endüstrisinde iş bulma konusunda ilham vermek için resmi girişimler sürüyor. Facebook ve LinkedIn kısa süre önce kolejlerde Silikon Vadisi’ne daha fazla kadın yeteneği çekecek mentorluk ve destek programlarını ortaklaşa başlatma planlarını duyurdular. Ocak ayında Intel, iş gücünün çeşitliliğini artırmak ve teknoloji endüstrisini kadınlar ve azınlıklar için daha cazip hale getirmek için 300 milyon dolar ayırdı.

Yine de pek çok kişi, BT ekiplerini çeşitlendirmenin öneminden bahsetmenin inançtan çok sözde bir konuşma olduğunu savunuyor. BT personel şirketi Robert Half Technology’nin kıdemli yönetici direktörü John Reed, “Çoğu insan, çeşitliliği geliştirme konusunda ne yaptıklarını düşündüklerini sorduğunuzda, ‘Oldukça iyi’ diyecektir” diyor. “Fakat verileri gerçekten gördüğünüzde, çok hayal kırıklığı yaratabilir. Nadiren düşündükleri kadar ilerleme kaydettiler.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*