WhatsApp’ın yeni bir Windows 10 uygulaması üzerinde çalıştığı bildiriliyor

WhatsApp’ın yeni bir Windows 10 uygulaması üzerinde çalıştığı bildiriliyor

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’ın Microsoft ile PC’ler, Tabletler, Telefonlar ve görünüşe göre katlanabilir Andromeda mobil cihazı dahil olmak üzere Windows 10 cihazları için yeni bir mesajlaşma uygulaması üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Yeni WhatsApp söylentileri, Microsoft tarafından işe alınan bir tasarımcının WhatsApp’ın modern bir versiyonunun konsept resmini yayınlamasıyla başladı. Yazılım devinin SilverLight uygulamasını Windows 10’un UWP platformuna taşımak için Facebook ile birlikte çalıştığı görülüyor. Bu, uygulamanın PC’ler, Telefonlar, Xbox One, HoloLens ve Andromeda gibi tüm Windows 10 cihazlarında çalışmasına izin verecektir.

Microsoft Mağazası (eski adıyla Windows Mağazası), uygulama eksikliği nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi ve Windows Phone’un başarısız olmasının nedenlerinden biri de bu.

WhatsApp mesajlaşma hizmeti muhtemelen Windows 10’a evrensel bir uygulama olarak geliyor ve tasarımcının yarattığı konsepti aşağıda bulabilirsiniz. Bir Microsoft tasarımcısının yarattığı bir konseptten bahsettiğimizi belirtmekte fayda var ve bu, böyle bir uygulamanın gün yüzüne çıkacağı anlamına gelmiyor.

“WhatsApp’ı Silverlight’tan UWP’ye Taşımak. Böyle dahi bir ekiple çalışabildiğim için çok mutluyum. Tasarımcı, hem Windows 10 Mobile hem de masaüstü istemcileri için tam tasarıma göz atın” dedi.

Windows’ta, boşluğu doldurmaya çalışan çok sayıda üçüncü taraf uygulamamız var, ancak bu aynı değil, Android uygulama kalitesi son iki buçuk yılda çok gelişti. Evrensel Uygulama yaklaşımı, iyi fikir ve bir gün işe yarayabilir, ancak normalden daha uzun sürüyor.

Uygulama boşluğu teriminin aynı zamanda “uygulama kalitesi” olan başka bir faktöre dönüştüğünü belirtmekte fayda var. WhatsApp’ı Windows Phone ve Android’de kullanıyorsanız, platform sürümleri arasında büyük bir fark göreceksiniz ve hayır, özelliklerden bahsetmiyorum.

Örneğin WhatsApp uygulamasını ele alalım. Animasyonlar tereyağı gibi pürüzsüz, içerik yükleme ve kaydırma, Windows 10 Mobile’dan çok daha iyi. Microsoft sorunların farkındadır ve bu sorun, söylentilere göre Windows Core OS ve yeni UWP uygulamasıyla giderilecektir.

Windows 10 için yeni WhatsApp konsepti hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*