Wi-Fi Parolanızı Herhangi Bir Cihazda Kolayca Nasıl Bulunur ve Paylaşırsınız

Wi-Fi Parolanızı Herhangi Bir Cihazda Kolayca Nasıl Bulunur ve Paylaşırsınız

Wi-Fi şifrenizi soracağını bildiğiniz misafirleriniz olacak mı? Misafirlerinizi yazmaya zorlamak istemeyebilirsiniz, hatta unutmuş olabilirsiniz ya da ifşa etmek istemeyebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows’ta Wi-Fi şifrelerini nasıl bulacağınızı ve paylaşacağınızı görelim.

Ne yazık ki, Wi-Fi şifrelerini doğrudan iPhone’da bulmak mümkün değil. Wi-Fi şifrelerini görüntülemek için iPhone’unuzu bir Mac’e bağlamanız ve iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanmanız gerekecek.

İşte adımlar:

iPhone’unuzda Wi-Fi Paylaş parolası seçeneği bulamayacaksınız. Ancak Apple, Wi-Fi şifrelerini paylaşmanın gizli bir yolunu sunar. Başlamadan önce lütfen şunlardan emin olun:

Yukarıdaki gereksinimleri karşıladıktan sonra şu adımları izleyin:

Yukarıdaki yöntemi beğenmediyseniz veya Wi-Fi şifresini bir Android kullanıcısıyla paylaşmak istiyorsanız, üçüncü taraf uygulamalar yardımcı olacaktır. Bu uygulamaların dezavantajı, Apple şifreyi güvenli bir şekilde sakladığı için Wi-Fi şifresini doğrudan alamayacak olmalarıdır. Bir QR kodu oluşturmak için Wi-Fi SSID’sini ve şifreyi bu uygulamalara manuel olarak girin. Aynı QR kodu daha sonra Android veya iPhone gibi diğer cihazlar tarafından taranabilir.

iPhone için Wi-Fi paylaşım uygulamalarından bazıları şunlardır:

Bu uygulamaları kullanarak Wi-Fi şifresini paylaşma adımları çok benzer. Ancak anlama adına, bir Wi-Fi şifresini paylaşmak için nasıl kullanılabileceğine bir göz atmak için Görsel Kodlar uygulamasını kullanalım.

Uç: diğer cihazlardan Wi-Fi QR kodlarını taramak için aynı uygulamayı kullanın.

Apple Kısayolları uygulaması, Wi-Fi şifrelerini paylaşmak için de kullanılabilir. Prosedür basittir: üçüncü taraf kısayolunu indirin, kısayolda bir kez şifreyi manuel olarak girin ve bir QR kodu oluşturmak için çalıştırın. Aşağıdaki adımları takip et:

Not: üçüncü taraf kısayolunu yükleyemiyorsanız, “Ayarlar 鈫 Kısayollar -> Güvenilmeyen kısayolları etkinleştir” seçeneğine giderek güvenilmeyen kısayolları etkinleştirmeniz gerekir.

Wi-Fi şifresini, aşağıda tartışıldığı gibi “Wi-Fi Paylaş” özelliğini kullanarak Android 10 ve üzerini çalıştıran cihazlarda kolayca bulabilirsiniz.

Not: Android 10 ve önceki sürümleri çalıştıran cihazlarda, Wi-Fi şifresini görebilmeniz için telefonunuzun root edilmiş olması gerekir.

Uç: önceden bağlanmış Wi-Fi ağlarının şifrelerini görüntülemek için Wi-Fi altındaki “Kayıtlı ağlar” üzerine dokunun.

Yukarıdaki yöntemi kullanan Samsung Galaxy telefonlarda Wi-Fi şifresini görmeyeceksiniz. Ancak şifreyi bulmanın kolay bir yolu var.

QR kodunu oluşturmak için yukarıda “Wi-Fi Bul” bölümünde açıklanan adımları izleyin. Wi-Fi’ye şifre yazmadan bağlanmak için başka bir cihazdan QR kodunu tarayın.

Yukarıdaki yöntem Android telefonunuzda işe yaramazsa, Wi-Fi QR Code Generator uygulamasını yüklemelisiniz. QR kodunu oluşturmak için Wi-Fi ağ adınızı ve şifrenizi manuel olarak ekleyin. Karşı taraftan bu kodu taramasını isteyin.

Neyse ki, bir Windows bilgisayarda Wi-Fi şifresini bulmak da oldukça kolaydır.

Uç: Windows’ta Wi-Fi şifrelerini görüntülemek için NirSoft’un WirelessKeyView aracını da deneyebilirsiniz.

Daha önce, Wi-Fi parolalarını paylaşmak için Microsoft’un yerleşik bir işlevi olan Wi-Fi Sense kullanılıyordu. Ancak Microsoft, 2016’da bunu ortadan kaldırdı. Artık Wi-Fi’yi başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız, bir QR kodu oluşturmanız gerekecek.

Bu yöntemde, Wi-Fi’niz için bir QR kodu oluşturmanız ve bunu başkalarıyla paylaşmanız gerekecektir.

: ZXing projesinden QR Code Generator, Wi-Fi için QR kodları oluşturmaya yardımcı olan başka bir benzer web uygulamasıdır.

Yönlendiriciniz destekliyorsa, insanların bir Windows PC’de WPS (Wi-Fi Korumalı Kurulum) yöntemini kullanarak Wi-Fi ağınıza bağlanmasına izin verebilirsiniz.

: WPS işlevini doğru kullanmak için yönlendiricinin talimatlarını okumanız gerekebilir.

Android’de Google Lens ile QR kodlarını tarayın. Pixel gibi belirli telefonlarda Google Lens, Kamera uygulamasının içinde bulunur. Google Lens uygulamasını Play Store’dan da indirebilirsiniz. Alternatif olarak, Android için en iyi QR kod tarayıcı uygulamalarını kontrol edin.

Benzer şekilde, Samsung Galaxy telefonlarında ve iPhone’larda, Kamera uygulaması yerel bir QR kod tarayıcı içerir. iPhone’da, Kontrol Merkezi’ni kullanarak QR kod tarayıcıya da erişebilirsiniz. Taramak için kamerayı QR koduna doğrultun.

Kameradan veya bir resimden QR kodlarını taramak için bilgisayarda webqr.com gibi bir web uygulaması kullanın.

Evet. Yönlendiricinin yönetici paneline erişiminiz varsa, Kablosuz ayarları altında Wi-Fi şifresini görebileceksiniz.

Üzgünüm hayır. Güvenlik sorunları nedeniyle ne Android ne de iPhone WPS bağlantısını desteklemez.

Daha güvenli olmak için her zaman yalnızca güvenilir Wi-Fi ağlarına bağlandığınızdan emin olun. Herkese açık Wi-Fi kullanmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek ilginizi çekebilir. Ayrıca, mevcut yönlendiriciniz sinir krizi geçiriyorsa, eski yönlendiricileri nasıl yeniden kullanacağınızı öğrenin.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Mehvish, Keşmir, Hindistan’dan bir teknoloji meraklısı. Derece olarak bir bilgisayar mühendisi, biri teknolojiyi zorlayıcı bulduğunda her zaman yardım etmeye hevesliydi. En sevdiği sektörler arasında Android, iOS/ıpados, Windows, sosyal medya ve web uygulamaları için nasıl yapılır kılavuzları, açıklayıcılar, ipuçları ve püf noktaları yer alıyor.

NEDEN Wi-Fi şifremi kimseyle paylaşmak isteyeyim ???!!! Bu büyük bir güvenlik ihlali olur. Birinin Wi-Fi ağıma erişmesi gerektiğinde, MİSAFİR kullanıcı kimliğini ve şifresini kullanacak.

Kolaylığın bedeli gizlilik ve güvenliktir.

Mükemmel bir makale, okumaya değer. Şüphesiz QR kodları gün geçtikçe önem kazanıyor. Kabaca bir tahmin, mobil aracılığıyla yapılan 5,5 trilyon dolarlık ödemenin büyük bir bölümünün her yıl Çin’deki çeşitli uygulamalarda bir QR kodundan geçtiğidir. Ve şimdi, eğitim kurumları büyük ölçüde QR kodlarına güveniyor. QR kodunu taramak için bahsettiğiniz web uygulamasının bir sorunu var, web kameranız yoksa o uygulamayı kullanamazsınız. İşte DNSCHECER tarafından sunulan başka bir QR kod Tarayıcı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*