Windows 10 Fall Creators Güncelleme İncelemesi: Windows’un en iyi sürümü

Windows 10 Fall Creators Güncelleme İncelemesi: Windows’un en iyi sürümü

Microsoft, geçen yıl bayrak ürünü Windows 10’u yılda iki kez güncelleme sözü verdi. Gerçeğe nasıl ulaşacağından emin değildim ama işte başlıyoruz. Fall Creators Update adlı bir sonraki Windows 10 güncellemesi sonunda burada.

Insiders Programındaysanız, tüm yeni özellikleri zaten biliyor olabilirsiniz. Aşağıda nelerin değiştiğini ve nelerin eklendiğini okumadıysanız.

ONEDRIVE dosyaları talep üzerine

OneDrive dosya sistemine temiz ve yeni bir eklenti. Microsoft bir süre önce test eder ve çağırırdı Yer tutucular, tüm bulut içeriğinizin önizlemesini görebileceğiniz, ancak bu gerçekten bilgisayarınızda değildi ve en önemlisi herhangi bir değerli yer kaplamadı. 1 TB dosyaya sahip olduğum için buluttaki dosyalarıma genel bir bakış sağlamak benim için giderek daha önemli hale geldi. Dosyalarımı yönetmek için yerleşik OneDrive ile klasörlerimin tüm içeriğini görmek için OneDrive Evrensel Uygulaması arasında geçiş yapardım. Garip ve zaman alıcı bir çözümdü. Yeni güncellemeden sonra, tüm klasörlerimi görmek istediğimi kolayca ayarlayabilirim, ancak çevrimdışı ihtiyacım olursa, bilgisayarımda fiziksel olarak yalnızca bir avuç tutabilirim. Her şey küçük bulut simgeleri, senkronizasyon veya yeşil onay işaretiyle gösterilir (dosyalar çevrimdışı).

Bazı kullanıcılar güncellemeden sonra bunu bulamadıklarını belirtiyor. Lütfen UWP Uygulamasında değil, Saat Tepsisinde bulunan OneDrive istemcinizin ayarlarına bakın. Hala yayılıyor olabilir.

EDGE Fluent tasarımı, PDF düzenleme modu, EPUB

Artık günlük web tarayıcım olduğu için Edge’de birkaç küçük değişiklik görmekten memnunum. Sekme çubuğuna Akıcı tasarımın eklendiğini fark edebilirsiniz, ancak yalnızca görünümü genişletirseniz. Benim durumumda karanlık modum olduğu için pek bir şey göremiyorum.

Edge, en başından beri PDF dosyalarını açabiliyordu, ancak şimdi onları da düzenleyebilirsiniz. Çevrimiçi formlar veya yerel dosyalarınız olmaları önemli değil. Tükenmez kalem ve dokunarak yazma, vurgulayıcı ve silgi gibi özelliklerle Windows Ink’i kullanarak düzenlemeye başlayabilirsiniz. bir belge içeriyorsa İçerik tablosu, Edge’de de görebilir ve bir belgenin herhangi bir bölümüne kolayca atlayabilirsiniz. Bu güncellemenin bir başka ilginç özelliği de Microsoft Edge’in PDF dosyalarını yüksek sesle okuma yeteneğidir.

Microsoft, önceki güncellemeye değer e-kitaplar sunmaya başlamıştı ve bu varsayılan okuyucunun yanında Microsoft Edge vardı. Yeni güncelleme ile herhangi bir EPUB dosyasını kolayca okuyabilecek, ayrıca ilginizi çeken bölümleri not edebilecek, işaretleyebilecek ve vurgulayabileceksiniz. Cortana, bir metinde ne olduğu hakkında herhangi bir şey sormak istediğinizde karşınıza çıkar. Şu ana kadar yalnızca ABD olduğu için bu seçenekleri henüz kontrol etmedim.

CORTANA Ayarları

Son olarak, Cortana ayarlarının ana Windows Ayarlarına taşındığını söyleyebilirim. İhtiyacınız olan her şeyi orada bulabilirsiniz. Cortana’yla konuş Hey Cortana’yı basit bir şekilde açıp kapatmanızı, yardımcınızı eller serbest olarak aramanızı, dil ayarlarını değiştirmenizi veya Cortana ile ekranı kilitlemenizi sağlar. İzinler ve Geçmiş Cortana’nın sizin ve arama geçmişiniz hakkında ne bildiğini tam olarak anlamanızı sağlar. Bildirimler sayfası, telefonunuzdan herhangi bir bildirimi senkronize etme seçeneği sunar. Lütfen bunun çalışması için Cortana’ya cep telefonunuzda da ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

DEPOLAMA DUYUSU Geri gel

Eski Windows Phone’umdaki ayar bölümünün tam olarak aynı olduğunu hatırlıyorum. Kullanılabilir depolamaya ve tam olarak nereye gittiğine, müzik, resim veya filmlere kullanışlı bir genel bakıştı. Bu geri dönüşte, Disk Temizleme aracının yenilenmiş bir sürümüdür. Kullanımı çok daha sezgisel. Size çöp kutunuzu, geçici dosyalarınızı, Windows’un eski sürümünü veya İndirme klasörünüzü temizlemeyi otomatik olarak zamanlama seçeneği sunar. Bu, varsayılan olarak kapalıdır. Ayarlar > sistem > depolamaya gidip orada Storage Sense Toggle’ı bulmak istiyorsanız.

İNSANLAR AÇILIR

Güncellemeden sonra Sistem Tepsisinin yanında küçük bir uygulama simgesi göreceksiniz. Bu yeni Kişiler yönetim sistemidir. Kişilerinize ulaşmak daha kolay olmalı. Oraya gittiğinizde, önerilen kişileri ve bu kişilerle iletişim kurmak için mevcut tüm uygulamaları, Skype’ı, e-postayı hemen görmelisiniz. Messenger yok, twitter yok, LinkedIn yok. Ayrıca her bir kişiyi görev çubuğunuza sabitleyebilirsiniz. Bu kadar. İyi yönde giderken, oldukça bitmemiş ve çok çıplak. Bu bölümü özelleştirmenin herhangi bir ayarı veya yolu yoktur.

MİNİ KLAVYE

Tablet kullanıcıları, aynı şekilde Surface Pro kullanıcıları, temel olarak doğrudan Windows 10’un mobil sürümünden alınmış çok kullanışlı yeni klavye bulacaklar. Bu, kabaca Lumia 1520’nin eskiden sahip olduğu klavye boyutunda. Sonunda destekliyor tokatlamak benim için manuel giriş tarihindeki en iyi buluş olan giriş türü. Küçük bir boyut sayesinde ihtiyacım yok tokatlamak tüm ekran boyunca. Ne yazık ki, Android klavyeyle karşılaştırırsanız, tahminlerin harika olmadığını fark edeceksiniz, klavye e-postanızı veya garip kelimelerinizi öğrenmeyecek ve benim durumumda çok fazla kelimeyi kaçırıyor, genellikle hiçbir yardımcı kelime göstermiyor.

AKICI TASARIM neredeyse orada

Microsoft, Windows için yeni tasarım diline büyük önem verdi. Bu yeni sistemle neler başarılabileceğine dair birçok video ve sunum gördük. Akrilik arka plan bana yıllar önce Windows Vista ile acı verici bir deneyi hatırlatıyor. Bu sefer programcılar onu çivilemiş gibi görünüyor. Tabii ki pil kullanımının bir parçası olacak ama bilgisayarımın pil ömrü üzerinde neredeyse hiç gözle görülür bir etkisi yok gibi görünüyor. Vista’nın eskisi gibi değil. Ne yazık ki etrafta görülecek çok az Akıcı Tasarım var. Kullandığım UWP aaps’lerin hiçbiri henüz uygulanmadı. Microsoft’un kendisi, vurulup özlendiği için acele etmiyor gibi görünüyor. Groove Müzik, Akıcı Tasarımın en güzel örneğidir. Hesap makinesi uygulaması başka bir harika örnektir. Microsoft Egde’nin pek uygulanabilir bir dokunuşu yok, insanlar veya filmlerin hiçbiri yok. Tamamen farklı bir çağda yaşayan Skype’tan bahsetmiyorum bile. Ne Fluent, ne de Android veya IOS’ta bulabileceğiniz Yeni Modern değil.

ÖZET

Düzenli kullanıcılar, yeni güncellemede herhangi bir fark görmeyecektir. Büyük olasılıkla Microsoft, Bahar güncellemeleri için daha büyük değişiklikler yapacak ve Sonbahar/Sonbahar’da birkaç son rötuş göreceğiz. Her zaman olduğu gibi, kaputun altında deneyiminizi daha pürüzsüz ve istikrarlı hale getirebilecek birkaç değişiklik daha var. Ayrıca sistem güvenliğinde Windows’u güvenli hale getiren birçok değişiklik var. Şunu belirtmekte fayda var: Windows etkin olmayan programları kısabilir, Windows artık ARM64 mimarisinde çalışıyor, pil ömrü iyileştirmeleri, USBhub.sys’nin neden olduğu kendiliğinden yeniden başlatmalar düzeltilmiş görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*