Windows 10 KB5000802, KB5001567 yeni kritik yazdırma sorununa neden oluyor

Windows 10 KB5000802, KB5001567 yeni kritik yazdırma sorununa neden oluyor

Windows Sandbox, şüpheli bir dosya indirmiş ancak onu sistemlerinde çalıştırmak veya sanal bir test makinesi kurmak istemeyen herkes için en iyi güvenlik özelliklerinden biridir.

Windows Sandbox, Mayıs 2019 Güncellemesi ile Windows 10’a eklendi ve temel olarak kullanıcıların güvenilmeyen yazılımları çalıştırmak ve şüpheli web sitelerine göz atmak için geçici bir masaüstü ortamı oluşturmasına izin veriyor. Tüm oturum yalıtılmıştır, bu da kapsayıcının bilgisayarınızı etkilemeyeceği anlamına gelir.

Bu özellik yalnızca Windows 10 Pro ve Enterprise sürümlerinde sunulur ve Windows Container teknolojisine dayanır. Korumalı alan yalıtımını desteklemek için Microsoft, Windows Kapsayıcılarını değiştirdi, çalışma zamanı desteği ve işletim sistemi içindeki “entegre zamanlayıcı” gibi tümleşik özellikler ekledi.

Korumalı alan için tüm bu özellikler, onu dizüstü bilgisayarlarda, 2’si 1 arada cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda çalışmaya daha uygun hale getirdi.

Geçerli yapılandırmayla ilgili sorun, kapsayıcının çalışma zamanının ana bilgisayarla eşleşmesidir, bu da performansı düşürebilir ve kullanıcılar daha yavaş başlatma süresi fark edebilir.

Neyse ki, Windows 10’un bu yılın sonlarında gelmesi beklenen Sun Valley güncellemesiyle Microsoft, Windows Sandbox ve Microsoft Defender Application Guard (MDAG) gibi diğer kapsayıcı programları/özellikleri için ‘daha iyi’ performans sağlayacak yeni bir çalışma zamanı sunuyor.

Bir sonraki güncellemede, Windows Sandbox teknolojisi, kapsayıcı senaryoları için özel olarak optimize edilmiş yeni bir çalışma zamanını temel alacaktır. Yükseltilmiş Windows Sandbox daha hafif olacak ve özellikle daha eski donanıma veya daha yavaş işlemciye sahip bilgisayarlarda daha hızlı başlayacak.

Microsoft’un yeni çalışma zamanı, saldırıları önlemek ve kuruluşlardaki çalışanları korumak için tasarlanmış yalnızca kurumsal bir özellik olan Microsoft Defender Application Guard’ın performansını da artıracak.

Microsoft, Windows Sandbox 2.0’a ek olarak, Dosya Gezgini için yeni Fluent simgelerini test ediyor ve dosyalarınızı yeniden adlandırırken CTRL + Sol / Sağ ek klavye kısayolları için destek ekliyor.

Windows 10 sürüm 21H2’den başlayarak, nihayet dosyaları yeniden adlandırırken imlecinizi hareket ettirmek için CTRL + Sol / Sağ ok tuşlarını ve bir seferde kelimeleri silmek için CTRL + Sil ve CTRL + Geri Al tuşlarını kullanabilirsiniz.

Microsoft, bu yeni özellikleri bu yılın Ekim veya Kasım aylarında tüketiciler için kullanıma sunmayı planlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*