Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, genel bilgisayar performansını nasıl artırır?

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, genel bilgisayar performansını nasıl artırır?

Microsoft, Windows Telefonlar için yeni özellikler geliştirmeyi durdurdu, ancak bir grup meraklı geliştirici, Windows 10’un tam sürümünü Lumia 950 amiral gemisi serisine getirmek için çalışıyor.

Lumia 950 XL için Windows 10 ARM başka bir dönüm noktasına ulaştı. Baş geliştiriciye göre, proje artık arama ve mesajlaşma işlevselliğini destekliyor.

Resmi olmayan Windows 10 on ARM on Lumia 950 XL projesi son birkaç ayda çok şey geliştirdi ve şimdiden özelliği neredeyse tamamlayacak kadar ilerleme kaydetti.

Geliştiriciler, Wi-Fi, Bluetooth, Ses sürücülerini Windows 10 ARM destekli Lumia 950 XL’e başarıyla taşımayı başardılar. Cihaz ayrıca orijinal Fallout oyununu büyük bir problem yaşamadan çalıştırabiliyor.

Yakın zamanda geliştirici Gustave, ARM üzerinde Windows 10’lu Lumia 950 XL’nin telefonun hücresel modernini nasıl açabileceğini ve hatta SIM kartı okuyabileceğini gösterdi. Birkaç haftalık geliştirmeden sonra, cihaz ayrıca telefon görüşmeleri yapabilir ve alabilir. Ayrıca metin mesajları gönderebilir veya alabilir.

Bu noktada WoA özellikli Lumia 950 XL, herkes için tam olarak yüksek bir öncelik olmayabilecek kamera dışında gerekli tüm özelliklere sahip.

Lumia 950 XL için WoA kulağa ilginç gelse de, genel performans, pil yedekleme ve kullanılabilirlik hala ele alınamayacak bir endişe olmaya devam ediyor. Microsoft tamamen Windows 10 Mobile desteğini çektiğinde, bu deneysel projeyi Lumia telefonunuza yerleştirmek kötü bir fikir olmayabilir.

5 telefonunun değerini yıllar sonra bile alabilirsin, Microsoft W10 ile harika iş çıkardı, umarım hayranlara aynı şekilde davranırlar ve sonunda bazı heyecan verici cihazlar ve hizmetler getirirler…

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, performansı bir dereceye kadar artırabilecek birçok iyileştirme ve ince değişiklik sunar. Microsoft’un Windows 10 sürüm 1903’ü, Windows Update için çok ihtiyaç duyulan iyileştirmeler, yeni bir arama deneyimi, uygun bir ışık teması ve hatta performans iyileştirmeleri sunar.

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, bazı bilgisayarlardaki güvenilirlik sorunlarını giderebilecek iki önemli değişiklikle birlikte gelir.

Microsoft’un en son Windows güncellemesi, Spectre ve Meltdown için daha güçlü korumalar getiriyor. Microsoft’un bu güvenlik açıklarını düzeltmeye yönelik önceki girişimleri performans sorunlarına neden oldu, ancak Mayıs 2019 Güncelleştirmesi işleri daha iyi hale getirmeli.

Microsoft, Windows 10’a Retpolinepatches getiriyor, bu da sonunda performans sorunlarını çözmesi ve güvenlik açıkları için hala sağlam korumalar sağlaması gerekiyor.

Microsoft, Retpoline’i Spectre Variant 2 için bir performans optimizasyonu olarak tanımlar. Yazılım üreticisi, yeni tekniğin Spectre varyant 2 azaltmalarının performansını çoğu senaryo için gürültü düzeyine yükselttiğini söylüyor.

Görev Yöneticisi

Güvenlik açıkları için önceki yamalar, CPU mikrokod güncellemelerinin açığa çıkardığı yeteneklerden yararlanıyordu ve bu, güvenlik sorununu çözerken, birçok kullanıcı, çoğunlukla eski cihazlarda olmak üzere bazı PC’lerde performans düşüşü fark etti.

Microsoft, Windows’ta Retpoline uygulamasının, azaltmaların performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini söylüyor. Örneğin Microsoft, Office uygulamalarını başlatırken %25’e kadar daha hızlı başlatma fark etti.

Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi yüklendikten sonra, güvenlik açıkları için yamanın neden olduğu yavaşlama büyük ölçüde ortadan kalkacak ve temelde farkedilemez hale gelecektir.

1903 sürümünde Başlat Menüsü

Başlat menüsü, Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi’nde küçük değişiklikler alıyor. Artık genişletilebilir bir gezinme çubuğu ile birlikte geliyor ve güç düğmesi, güncellemelerin sistemin yeniden başlatılmasını beklediğini kullanıcılara hatırlatmak için yeni bir gösterge ile güncellendi.

Ama en önemli değişiklik Start için yeni bir süreç. Windows 10 sürüm 1903 ile Microsoft, Start’ı kendi uygulamasına (işlemine) taşıyor. Windows 10’un eski sürümlerinde Start, güvenilirlik sorunlarına neden olan daha geniş Shell deneyiminin bir parçasıydı.

Ana Shell işleminde bir sorun oluşursa, Başlat menüsü kendi işlemine sahip olduğu için yanıt vermeye devam edecek ve bu değişiklik sistemin genel performansına da katkıda bulunacaktır.

Menü işlemini başlat

Insider’lar ile yapılan beta testi sırasında Microsoft, Başlangıç ​​güvenilirliğinde ölçülebilir gelişmeler olduğunu fark etti. Örneğin, Başlat önemli ölçüde daha hızlı açılıyor ve ana Kabuk meşgul olduğunda sorunsuz çalışıyor.

Bu iki değişiklik, üst düzey bilgisayarların performansı üzerinde önemli bir etki yaratmayabilir, ancak orta çekirdekli veya düşük kaliteli bir cihazda daha iyi performans göreceksiniz.

Windows 10 sürüm 1903 sonlandırıldı ve Microsoft şimdi kalan aksaklıkları gideriyor. Güncellemenin Mayıs ayı sonunda başlaması planlanıyor ve önceki sürümlerde olduğu gibi Mayıs güncellemesinin dağıtımı da kademeli olarak gerçekleşecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*