Windows 10 Mobile için kilit ekranına Zengin Bildirimler mi geliyor?

Windows 10 Mobile için kilit ekranına Zengin Bildirimler mi geliyor?

Windows 10 Mobile Build 14328 artık hızlı halkada indirilebilir. Güncelleme neredeyse hiç özellik ve iyileştirme getirmez.

Microsoft, Windows 10 Mobile Build 14328’in daha az geliştiricisi nedeniyle yeni özellik olmadığını söyledi.

Son zamanlarda Microsoft, akıllı telefonlardaki kilit ekranı için Zengin Bildirimleri getirmek için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Ancak Microsoft’un bu özelliği Windows 10 Mobile’a mı getireceği yoksa şirketin Android ve iOS akıllı telefonlar için Garaj uygulaması olarak mı yayınlayacağı henüz belirsiz.

Microsoft’un kilit ekranı için Rick Bildirimi ile ilgili en son patenti çok ilginç geliyor. Örneğin, arkadaşınızdan bir cevapsız arama ve bir mesaj aldıysanız. Şu an itibariyle, kullanıcılar Windows 10 Mobile, Android veya iOS fark etmeksizin telefonlarının kilit ekranında kaç tane cevapsız telefon araması ve mesaj bildirimi görebiliyor.

Ancak Microsoft’un son patenti ile kullanıcılar artık telefon görüşmeleri veya mesajların bildirimlerine tıklayabilecek ve bildirim genişleyecek ve kullanıcılar yukarıdaki görsellerde de görebileceğiniz gibi bildirimleri daha detaylı görebilecekler.

Geçmişte, bildirimler (“rozetler” olarak da adlandırılır), kullanıcılara, kullanıcıların ilgisini çekebilecek bilgilerin kilit ekranlarında hızlı bir şekilde görülebilen bir özet verirdi. Bildirimler, bildirimle ilişkili bir sayı da dahil olmak üzere kullanıcılara bilgi iletme konusunda iyi bir iş çıkardı, ancak daha önemli bir bildirimi başka bir bildirimden ayırt etme yeteneği sağlama konusunda yetersiz kaldı. Bunun nedeni, tüm bildirimlerin bir simge ve bir sayı ile aynı şekilde ele alınma eğiliminde olmasıdır. Ayrıca, bir kullanıcının daha önemli bir bildirimle ilişkili bir iletişimi tanımlayabilmesi için, kullanıcının öncelikle hangi bildirimlerin daha önemli olduğunu belirlemesi gerekir. Bunu yapmak için, özellikle cihazın kilit ekranından, kullanıcının ekranın kilidini açması, başlat menüsüne gitmesi, bildirimle ilişkili belirli uygulamayı bulması ve bildirime göre işlem yapmak için uygulamaya erişmesi gerekir. Zamanla bu, kullanıcıyı bir iletişimin alındığı bir uygulamaya basitçe erişmek için birden fazla eylem gerçekleştirmeye zorlamak gibi istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

Ne düşünüyorsunuz millet? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*