Windows 10 ve diğer platformlarda Microsoft Edge için sırada ne var?

Windows 10 ve diğer platformlarda Microsoft Edge için sırada ne var?

Microsoft kısa süre önce, yerel EdgeHTML oluşturma motorunu terk etme ve Edge için açık kaynaklı Chromium’u benimseme kararını duyurdu. Microsoft’un Chromium’u kullanma hamlesi, şirketin Edge güncellemelerini Windows 10’dan kurtarmasına yardımcı oldu ve bu, Microsoft’un Edge’i macOS’a getirmesine de izin verdi. Windows’un eski sürümleri.

Klasik Microsoft Edge, 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana halkın dikkatini çekmeyi başaramadı ve tarayıcı, Google Chrome’un beğenileriyle rekabet edemedi. Bir röportajda Belfiore, “Edge’in oldukça karışık bir üne sahip olduğunu” itiraf etti.

Microsoft’taki yöneticiler, Edge’i büyük ölçüde değiştirme zamanının geldiğini fark etti. CEO Satya Nadella ile yaptığı görüşmenin ardından Microsoft Edge ekibi, Edge ile ilgili sorunları bulmak ve değişikliklere buna göre karar vermek için her şeyi analiz etti.

Satya Nadella, geliştiricilerinden bir çözüm bulmalarını istedi ve Microsoft mühendisleri, Edge’in avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendiren bir makale hazırladı. Klasik Edge’in dezavantajlarından biri her zaman dağıtım olmuştur.

Windows 10, %50’ye yakın pazar payıyla diğer tüm masaüstü işletim sistemlerinden daha popülerdir, ancak çok sayıda tüketici, Edge’in bir seçenek olmadığı Windows 7, 8 ve Windows olmayan işletim sistemlerini çalıştırmaktadır. Bu, geliştiricilerin web sayfalarını Microsoft’un tarayıcısında test etmelerini zorlaştırır.

Belfiore, “Kısmen yalnızca Windows 10’da olduğumuz için hacim kullanımımız düşük” diyor. Windows 10, küresel bilgi işlem cihazları pazarında bir azınlıktır.

Edge ile ilgili bir diğer sorun da uyumluluktur. Microsoft, Edge tarayıcısına güç sağlamak için kendi oluşturma motorunu kullandı ve birçok web sitesi Chrome gibi daha popüler bir web tarayıcısı için optimize edildiğinden uyumluluk sorunları vardı. Web yayıncılarının bir web sitesini birden fazla tarayıcıda test etmesi zordur ve Edge popüler olmadığı için geliştiriciler genellikle Edge için test yapmayı geciktirir.

Edge ile ilgili üçüncü sorun, Evrensel Windows Platformu’dur (UWP). Klasik Edge aynı zamanda UWP üzerine inşa edilmiştir, böylece birden çok form faktöründe çalışabilir.

Belfiore, “Üçüncü karşı rüzgarımız UWP’ydi. Ve bu UWP’nin kötü olduğu anlamına gelmiyor, ancak UWP gülünç derecede büyük miktarda uygulamanın yazıldığı 35 yıllık olgun bir platform değil” diye açıklıyor. Örneğin, çoklu monitör deneyimi gibi bazı şeyler için destek UWP için hazır değildi ve Edge tarayıcısı da Edge ekibinin genel iyileştirmeler için UWP ekibini beklemesi gerektiğinden bu özellikleri kaçırdı.

Sonuç olarak Microsoft, Edge’i bir Windows masaüstü uygulaması olarak geri almaya ve ayrıca tüm platformlara yayınlamaya karar verdi.

Microsoft, Edge’i bir kez ve tamamen düzeltmek için bir dizi fikir düşündü. Ayrıca, güncellemelerin sistem güncellemelerine bağlı olmaması için Edge’i Windows Mağazasına getirmeyi düşündü. Şirket ayrıca Edge’i Windows 7 gibi daha fazla platforma getirmeyi düşündü.

Microsoft ayrıca tarayıcıyı düzeltmek için daha fazla mühendisi Edge departmanına taşıdı, ancak Google Chrome ile birçok yeni standardı sürdürdüğü için şirket değişikliklere ayak uyduramadı.

Microsoft’taki farklı ürün grupları, Edge’i düzeltmek için kendi fikirlerini değerlendiriyordu. Windows ekibi ayrıca Edge’in yeni sürümleri üzerinde çalışıyordu ve sonunda üst düzey liderlik toplantısına ulaşan bir prototip sundular.

Ekipteki biri, bunun Chromium tabanlı bir kaba test sürümünü oluşturdu. Bu büyük bir değişiklikti, bu nedenle Microsoft, Bill Gates, Microsoft CTOKevin Scott, Reid Hoffman ve GitHub CEO’su Nat Friedman dahil olmak üzere çeşitli üst düzey liderlerle bir araya geldi.

Uzun bir süre Chromium’a geçmenin artıları ve eksileri incelendikten sonra Eylül 2018’de Chromium’a geçiş kararı alındı ​​ve nihayet Aralık ayında kamuoyuna açıklandı.

Microsoft’un Chromium’u benimseme planı, Microsoft’un katkısını memnuniyetle karşılayan Google ve Chromium topluluğu da dahil olmak üzere teknoloji endüstrisi tarafından büyük ölçüde övüldü. Kar amacı gütmeyen kuruluş Mozilla da dahil olmak üzere birkaç kişi bu harekete karşıydı.

Chromium geliştiricileri, Microsoft’tan mühendislerin Chromium topluluğunun yıllardır askıda bıraktığı hataları hızla düzelttiğini görmekten mutlu oldular. Örneğin Microsoft, Windows’ta Chromium için düzgün kaydırma ve daha iyi dokunma desteği üzerinde çalışıyor.

Chromium Edge oldukça iyi çalışmasına ve aslında birçok yönden Chrome’dan daha iyi olmasına rağmen, Chromium’a geçmenin Edge’in pazar payını artırıp artırmayacağını göreceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*