Windows 10 yakında DTS:X alıyor, Dolby Atmos için iyileştirmeler de geliyor

Windows 10 yakında DTS:X alıyor, Dolby Atmos için iyileştirmeler de geliyor

Microsoft, uzantının Windows 10 19H1 veya daha yeni sürümlerinde çalışacak şekilde tasarlandığını ve temel olarak kameranızı kullanarak tıkladığınız Raw dosyaları için yerel destek getirdiğini söylüyor. Bir blog gönderisinde Microsoft, Raw görüntü formatı uzantısının Windows 10’da yerel ham dosya formatı desteğini önemli ölçüde iyileştireceğini açıklıyor.

Microsoft, mağazada Ham Görüntü Uzantısı (Beta) paketini yayınladı ve Dosya Gezgini’nde birkaç ham dosyanın küçük resimlerini, önizlemelerini ve meta verilerini görüntülemek için Windows 10 19H1 makinenize indirebilirsiniz.

Windows 10’un Fotoğraflar uygulaması, kamera adı ve özellikleri gibi kamera meta verilerini çıkarma ve görüntüleme becerisi de kazanır. Windows 10’da Windows Görüntüleme Bileşeni çerçevesini destekleyen diğer tüm uygulamalar da ham görüntülerin kodunu çözebilmelidir.

Şu anda, Windows 10 19H1 cihazlarında Microsoft Store aracılığıyla Insider kullanıcıları için yeniRaw codec paketi mevcuttur. Microsoft, Nisan 2019’da çıkacak olan Windows 10 sürüm 1903 ile Raw görüntü dosyası biçimlerine yönelik geliştirmeleri göndermeyi planlıyor.

En son Windows 10 sürüm 1903 önizleme güncellemesi, iyileştirilmiş hafif tema desteği gibi birkaç önemli değişiklikle birlikte gelir. 2018’de Microsoft, Windows 10’un 2019’da tamamen yeni bir hafif tema deneyimine kavuşacağını duyurdu ve bugün şirket, yeni tema için planladığı iyileştirmelerin altını çizdi.

Windows 10 19H1 Build18323, hafif temanın performansını iyileştirir. Örneğin, bu yapı, Ayarlar simgesini görev çubuğunda siyah yerine koyu gri simgeyi kullanacak şekilde günceller. Bu küçük bir değişiklik, ancak Ayarlar çarkı simgesi artık daha görünür olduğu için deneyimi iyileştiriyor.

Kod adı 19H1 olan bir sonraki Windows 10 özellik güncellemesi, sürüm 1903 olarak da biliniyor ve Mart ayında tamamlanması bekleniyor. Şirketin Nisan ayında üretim makinelerinde güncellemeye başlaması bekleniyor.

Geçen ay Microsoft, Windows 10’un Fotoğraflar uygulamasına ve Dosya Gezgini’ne RAW görüntü formatı desteği ekleyen bir uzantıyı sessizce yayınladı. Bugün Microsoft, uzantıyı resmen duyurdu ve şirket ayrıca paketin Windows 10 19H1 güncellemesinde nasıl çalışması gerektiğini de açıkladı.

Windows 10KB4481031, .NET Framework 3.5 ve 4.7.2’deki birkaç hatayı giderir. Değişiklik günlüğüne göre Microsoft, JIT tarafından derlenmiş kodda çöp toplamayla ilgili bir sorunu düzeltti.

.NET Framework toplu güncelleştirmesi, IIS tarafından barındırılan Net.tcp WCF hizmetleri için düzeltmeler de içerir. Microsoft, bağlantı noktası paylaşımı hizmeti yeniden başlatıldığında hizmetin bazı bilgisayarlarda kullanılamadığını söylüyor.

Bugün Microsoft, güncellemenin yanlışlıkla Windows Update aracılığıyla otomatik indirme olarak Windows 10 cihazlarına gönderildiğini belirtmek için destek belgesini güncelledi. Microsoft, güncellemenin hala indirilebilir olduğunu, ancak sistemin dosyaları otomatik olarak almayacağını söylüyor.

Güncellemenin hiçbir zaman üretim cihazlarına otomatik olarak indirilmesi amaçlanmadığı anlaşılıyor. Yazılım üreticisi hatayı düzeltti ve şirket şu anda güncellemeyi yalnızca Ayarlar uygulamasında güncellemeleri manuel olarak kontrol eden ileri düzey kullanıcılar (arayanlar olarak da bilinir) için sunuyor. .

“24 saat boyunca, bu 22 Ocak 2019 .NET Framework 3.5 ve 4.7.2 (KB4481031) için Toplu Güncelleştirme, otomatik bir güncelleştirme olarak Windows Update’te geniş çapta kullanıma sunuldu. 23 Ocak 2019 itibarıyla, bu güncelleme artık Windows Update’te otomatik bir güncelleme olarak sunulmamaktadır, bunun yerine yalnızca Ayarlar>Güncelleme ve Güvenlik>Windows Güncelleme’ye gidip beklendiği gibi Güncellemeleri kontrol et’i seçen “arayanlar” için sunulmaktadır. Bu güncelleştirme, WSUS ve Microsoft Update Kataloğu’nda bulunmaya devam ediyor,” diye açıklıyor Microsoft.

Windows 10 güncellemelerinin otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakmadıysanız, .NET Framework toplu güncellemesinin bilgisayarınıza zaten yüklenmiş olması muhtemeldir.

Güncellemenin yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme’ye gidin ve ‘Güncelleme geçmişini görüntüle’ düğmesine dokunun.

Güncellemenin kurulu olmaması durumunda, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme’ye gidebilir ve ardından Güncellemeleri kontrol et’i seçebilirsiniz.

En son .NET Framework kümülatif güncellemesinde yer alan değişikliklerin, önümüzdeki Salı Yaması’nda otomatik indirme olarak kullanıcılara gönderilmesi olasıdır.

22 Ocak’ta Microsoft, düzeltmeler ve iyileştirmelerle Windows 10KB4481031’i güncellemek için.NET Framework 3.5 ve 4.7.2’yi sunmaya başladı. Güncelleştirme, Windows 10 sürüm 1809 ve Windows Server 2019’daki kullanıcılara yayınlandı.

Kullanıcılar sorunu HP forumlarında bildirdiler ve biz de bunu HP makinelerimizde yaşıyoruz.

HP forumlarındaki ve Twitter’daki gönderilere göre, bazı HP aygıtları en son HP HIDClass güncellemesini yüklemeye çalışırken 0x800703e3 hatası alıyor. Karşılaştığınız hata aşağıdaki mesaja benziyor:

Beklendiği gibi, bazı kullanıcılar sorunu yeni HP güncellemesiyle Twitter’da belgelediler. “HIDClass 10/30/2018 2.1.8.1’i alması gereken bir HP Envy dizüstü bilgisayarım var, ancak yüklenmeyecek ve 0x800703e3 Hata mesajı veriyor. Bunun için planlanmış bir düzeltme var mı? Dizüstü bilgisayarımda düzelttiği hatalar var ve çok can sıkıcı. Lütfen tavsiyede bulunun” diye bir kullanıcı, HP’ye bir tweet yazdı.

Başka bir kullanıcı “HP Inc. HIDClass 10/30/2018 12:00:00 AM 2.1.8.1 hatası 0x800703e3 mesajının PC’lerinde göründüğünü bildirdi. “Yüklemeye çalıştım ama bana hata vermeye devam etti, bu yüzden bir sorun giderme sayesinde ben saklayabildi ve her şey normal” diye bir tweet attılar.

Görünüşe bakılırsa, bu sorun yalnızca Ekim 2018 Güncellemesini çalıştıran HP cihazlarda değil, aynı zamanda Nisan 2018 Güncellemesini (sürüm 1803) çalıştıran veya muhtemelen daha eski bilgisayarlarda da oluyor. Yalnızca bir tüketici alt kümesi etkilenmiş gibi görünüyor ve her şey HP sürücüleriyle ilgili bir çatışmayla bağlantılı görünüyor.

Bu sorunu yaşıyorsanız, bizim ve diğer birkaç kullanıcı için çalışıyor gibi görünen bir geçici çözüm var. Ancak, bunun resmi bir düzeltme olmadığını unutmayın. Bu talimatları kendi sorumluluğunuzda kullanın.

Bu makalede, güncellemeleri kontrol ederken HPHIDClass 0x800703e3 hatasını çözme adımlarında size yol göstereceğiz.

Bu adımları tamamladığınızda hata mesajı kaybolacak ve HP bilgisayarınız beklendiği gibi çalışacaktır.

Şu anda, güncellemenin HP makinelerinde neden yüklenemediği bilinmiyor, ancak sürücüyü Microsoft Update Kataloğu’ndan manuel olarak yüklemek sorunu çözüyor. Ayrıca, bu özel güncellemenin şirket tarafından geçmişte yayınlandığı da görülüyor.

Yukarıda vurgulandığı gibi çözüm, sürücüyü manuel olarak yüklemek ve ardından Ayarlar uygulamasında güncellemeleri kontrol etmektir.

HP, bu raporlar hakkında henüz resmi bir yorum yayınlamadı.

“Seçilen INF dosyası bu tür bir yüklemeyi desteklemiyor” gibi bir mesaj alıyorum…sorun çözülmedi

HP, cihazlarına bir kez daha HIDClass sürücüsünü başlatmış görünüyor, ancak bazı nedenlerden dolayı Windows 10’a yüklenemiyor. Çeşitli raporlara göre, HP HIDClass sürücüsü Windows 10’da 0x800703e3 hatasıyla yüklenemiyor ve ‘yeniden dene’ düğmesi hiçbir şey yapmıyor .

Microsoft for Audio Baş Program Yöneticisi Steven Wilssens, DTS:X ses uygulamasının yakında Windows 10’a geleceğini ve Dolby Atmos için de iyileştirmelerin planlandığını açıkladı.

Hem Windows 10 PC hem de Xbox One kullanıcıları yakında ses sistemlerini DTS:X app ile geliştirebilecekler. Microsoft’un önde gelen ses ekibinden Steven Wilssens, DTS’nin önümüzdeki haftalarda PC ve Xbox cihazlarına geleceğini doğruladı.

DTS:X, doğal ve çok boyutlu bir ses deneyimi sunmak için tasarlanmış, nesne tabanlı bir surround ses sistemidir.

Microsoft’un tweet’i, DTS’nin önce Insider programına kayıtlı PC kullanıcılarının kullanımına sunulacağını ve ardından şirketin Xbox şubesine taşıyacağını öne sürüyor. Güncellemenin Insiders ile beta testinden sonra, özellik Windows 10 PC’leri veya Xboxgaming konsolu olan herkesin kullanımına sunulacak.

DTS:X Ultra uygulaması yakın zamanda Microsoft Store’da yayınlandı, ancak kullanıcılar şu anda onu indiremiyor. DTS:X Ultra uygulaması aslında oyunlar, VR ve AR programlarıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak DTS:X Ultra, arkasındaki birincil temel eksik olduğu için şu anda işlevsel değil.

— Steven Wilssens (@steven_wilssens) 25 Ocak 2019

Microsoft’un destek belgesine göre, Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi (sürüm 1809), DTS Headphone X DTS X Ultra ve diğerlerini içeren Yeni Uzamsal Ses Formatı için API desteği ile birlikte gelir.

Başka bir tweet’te Steven, Dolby Atmos’un da yakında birkaç iyileştirme alacağını kaydetti. Dolby Atmos’un hem PC’lerde hem de Xbox One’da zaten mevcut olduğunu belirtmek önemlidir; bu, uygulamanın önümüzdeki haftalarda geliştirmelerle güncelleneceği anlamına gelir.

Microsoft’un ses ekibine göre, PC ve Xbox One’da Dolby Atmos’a büyük iyileştirmeler geliyor.

PC’lerde ve Xbox One’da geliştirmeleri etkinleştirme, dizüstü bilgisayar hoparlörleri (PC) ve PC’lerde ve Xbox One’da özelleştirme planlanmaktadır. Xbox One konsolunda, eski kanal tabanlı içerik için ev alıcıları desteği ile Dolby Atmos upmixing’in de yakında geleceği anlaşılıyor.

Dolby Access uygulama güncellemesi önce PC Insider’lara sunulacak ve ardından şirket onu Xbox’ta Insider’lara yayınlamayı planlıyor. Potansiyel hataları ve sorunları ele aldıktan sonra, daha geniş PC ve Xbox topluluğuna sunulacak.

— Steven Wilssens (@steven_wilssens) 25 Ocak 2019

Microsoft, değişikliklerin PC ve Xbox kullanıcılarına tam olarak ne zaman sunulacağını açıklamadı, ancak sorunlar giderildikten sonra, daha geniş bir PC ve Xbox topluluğuna sunacakları muhtemeldir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*