Windows 10’u Yükledikten Sonra Optimize Etmeniz Gereken 7 Ayar

Windows 10’u Yükledikten Sonra Optimize Etmeniz Gereken 7 Ayar

Windows 10’u yüklemek zor bir şey değil. Ana çalışma, işletim sistemini kurduktan sonra başlar. Çoğumuz, sistemi günlük olarak kullanmak için ihtiyaç duyduğumuz tüm sürücüleri ve yazılımları ilk önce kurarız. Yazılımı yüklemek dışında, daha iyi bir deneyim için bakmanız ve yönetmeniz gereken birkaç Windows ayarı vardır. İşte o ayarlardan bazıları.

Windows 10, tarama, e-posta, müzik vb. gibi çeşitli şeyler için varsayılan uygulamalar olarak kendi uygulamalarını kullanır. Chrome, Thunderbird, VLC vb. gibi üçüncü taraf uygulamalarla karşılaştırıldığında, yerleşik uygulamalar o kadar iyi değildir.

Yapmanız gereken ilk şey, varsayılan uygulamaları manuel olarak ayarlamaktır. Bu, bir uygulama sizden onu varsayılan uygulama olarak seçmenizi istediğinde varsayılan uygulamaları değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açın ve “Uygulamalar -> Varsayılan Uygulamalar”a gidin. Sağ panelde, her kategorinin altında yeni bir varsayılan uygulama seçin. Favori uygulamanızı göremiyorsanız, yüklü olduğundan emin olun.

Windows’u kurduktan sonra günlük kullanımımız için ihtiyacımız olan tüm uygulamaları yüklememiz gerekecek. Çoğu uygulama kendilerini başlangıç ​​listesine ekler. Eklendikten sonra, bu uygulamalar otomatik olarak Windows ile başlayacaktır. Başlangıç ​​listesinde ne kadar çok uygulama varsa, Windows başlangıç ​​süresi o kadar uzun olacaktır.

Çoğu zaman, Windows ile başlayan tüm uygulamalara ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olmayan uygulamaları devre dışı bırakmak, Windows 10 başlangıç ​​süresini kısaltacaktır.

Bir uygulamayı başlangıç ​​listesinden kaldırmak için Ayarlar uygulamasını açın, “Uygulamalar -> Başlangıç” sayfasına gidin ve uygulamanın yanındaki anahtarı Kapalı konumuna getirin.

Windows 10 ile ilgili en yaygın şikayetlerden biri, güncellemeleri yüklemek için sistemi otomatik olarak yeniden başlatmasıdır. Aktif Saatler özelliğini etkinleştirip yapılandırarak bu davranışı önleyebilirsiniz.

Aktif Saatler özelliğini etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve “Güncelleme ve Güvenlik -> Windows Güncelleme” seçeneğine gidin. Sağ panelde, “Aktif Saatleri Değiştir” düğmesine tıklayın.

Ardından, “Değiştir” bağlantısını tıklayın ve aktif saatleri ayarlayın. Windows’un etkin saatleri cihaz kullanımınıza göre yönetmesini istiyorsanız, “Bu cihaz için etkin saatleri etkinliğe göre otomatik olarak ayarla” bölümünün altındaki düğmeyi değiştirin.

Uygulama ve Windows güncellemelerinin daha hızlı indirilmesini sağlamak için Windows 10, Teslimat Optimizasyonu adlı bir şey kullanır. Windows, bu özelliği kullanarak, diğer yerel ve İnternet bağlantılı bilgisayarlardan güncellemeleri indirebilir veya karşıya yükleyebilir.

Windows, İndirme Optimizasyonu aracılığıyla indirmelerin ve yüklemelerin gerçekliğini otomatik olarak kontrol eder, böylece bozuk indirmeler hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Bu davranışı beğenmediyseniz, Teslimat Optimizasyonu özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açın, “Güncelleme ve Güvenlik -> Teslimat Optimizasyonu” sayfasına gidin ve “Diğer Bilgisayarlardan İndirmelere İzin Ver” altındaki anahtarı Kapalı konuma getirin.

Tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi, Windows 10’da da “Cihazımı Bul” adı verilen yerleşik bir cihaz izleme özelliği bulunur. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu özelliği etkinleştirmek gerektiğinde size çok yardımcı olacaktır.

Cihazımı Bul özelliğini etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve “Güncelleme ve Güvenlik -> Cihazımı Bul” sayfasına gidin. Sağ panelde, Değiştir düğmesine tıklayın ve ardından anahtarı Açık konumuna getirin.

Seçeneği görmüyorsanız veya griyse, Microsoft hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun.

Windows 10 v1903’te Microsoft, Gelişmiş Arama Modu adlı yeni bir özellik sundu. Etkinleştirildiğinde, Windows tüm sisteminizi tarar, böylece hemen hemen her dosya veya klasörü doğrudan başlat menüsünden arayabilir ve açabilirsiniz.

Gelişmiş Modu etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve “Arama -> Windows Arama” sayfasına gidin. Sağ sayfada, Dosyalarımı Bul bölümünün altındaki “Gelişmiş” seçeneğini seçin. Belirli bir klasörün dizine eklenmesini veya taranmasını istemiyorsanız, “Dışlanan klasör ekle” düğmesini tıklayın ve o belirli klasörü ekleyin.

Bu özelliğin ilk etkinleştirildiğinde CPU tüketimini artırabileceğini ve pil ömrünü azaltabileceğini unutmayın. Bu, özellikle çok sayıda dosya içeren daha büyük bir sabit diskiniz varsa geçerlidir. İlk dizin oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Windows, değişiklikleri ekleyerek ve kaldırarak tarama verilerini yönetecektir.

Windows 10, tüm gizlilik ayarlarınız için özel bir bölüme sahiptir. Windows 10’u yükledikten sonra, Microsoft ile ne paylaştığınızı bilmek için tüm gizlilik ayarlarını kontrol etmek daha iyidir.

Gizlilik ayarlarını yönetmek için Ayarlar uygulamasını açın ve “Gizlilik” bölümüne gidin. Tüm bölüm iki ana kategoriye ayrılmıştır, yani Windows İzinleri ve Uygulama İzinleri. Her sayfayı gözden geçirin ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz izinleri reddedin. Hemen hemen tüm gizlilik ayarları, yaptıklarının kısa bir açıklamasını gösterir. Onları okuyun ve bir karar verin.

Windows 10’u yükledikten sonra yukarıdaki ayarları yönetmeyle ilgili düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşarak aşağıdan yorum yapın.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Vamsi, nasıl yapılır kılavuzları yazmaktan ve genel olarak bilgisayarı ve yazılımıyla uğraşmaktan hoşlanan bir teknoloji ve WordPress meraklısıdır. MTE için yazmadığı zamanlarda kendi blogu Stugon’da ipuçlarını, püf noktalarını ve yaşam tüyolarını paylaştığı için yazıyor.

Her gün yeni bir şey öğrenin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*