Windows 11’in yeni Media Player’ı ile çalışın

Windows 11’in yeni Media Player’ı ile çalışın

Chrome 96 artık herkes tarafından kullanılabilir ve tarayıcının Windows 11’deki yerel uygulamalar gibi görünmesini sağlayacak yeni bir deneysel bayrakla birlikte gelir. Bildiğiniz gibi, bu yeni nesil Windows yuvarlak köşelere, ince tasarım iyileştirmelerine ve Mika malzemesine odaklanıyor. (yeni bir şeffaflık efekti).

Chromium Gerrit’teki yeni bir yama daha önce Google’ın Chrome için Windows 11 tarzı tasarım özelliklerini düşündüğünü doğrulamıştı. Yuvarlatılmış köşeleri ana menüye, web sayfası için bağlam menüsüne ve sekme şeridi için menüye getiren deneysel bayrak artık Windows 11 için Chrome 96’ya dahil edilmiştir.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Windows 11’in en büyük değişikliklerinden biri, yuvarlatılmış köşeler için yerel destektir. Microsoft, yerel uygulamaları ve işletim sistemini hem menüler hem de açılır pencereler için köşeleri yuvarlatılmış olarak güncelledi. Chrome 96 ile Google’ın tarayıcısı, Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi sürümündeki yerel uygulamalara daha çok benzeyecek.

Chrome 96’nın görsel güncellemesi Windows 10 ve Windows 11 için mevcuttur, ancak aşağıdaki adımları izleyerek manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir:

Yukarıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi Google, menülerinin köşeleri yuvarlatılmış olması ve Windows 11’in görünümü/hissiyle eşleşmesi için Windows’ta Chrome’u güncelliyor. “Windows 11 stili” deneysel bayrağının gelecekte güncellenmesi tamamen olasıdır. web tarayıcısının diğer alanlarını kapsar.

Aslında, yeni şeffaflık efektleri kullanan açılır pencereler tespit ettik; bu, Chrome’un Microsoft’un Akıcı Tasarımını ve yuvarlatılmış köşelerin yanı sıra yeni Mika şeffaflık efektlerini alabileceğini gösteriyor.

Deneysel Windows 11 tarzı menülerin Chrome kararlı kullanıcılarına ne zaman sunulacağı belli değil, ancak bu değişikliklerin daha fazla iyileştirme desteğiyle gelecek yıl varsayılan olarak uygulanması mantıklı olacaktır.

Chromium kod tabanını da kullanan Microsoft Edge’de Fluent Design ve Mika materyalini zaten gördük.

Gizli tasarım iyileştirmelerine ek olarak Chrome 96, ileri ve geri gezinme performansını iyileştirmek için önbelleği kullanacak yeni bir özelliğe de sahiptir. Geri ve İleri gezinme, bilgisayarınızda son ziyaret ettiğiniz siteleri açtığınızda daha hızlı olacak şekilde ayarlanmıştır.

Bu, tarayıcının bellek kullanımını artırabilir, ancak Google, genel deneyimin daha iyi olacağına söz verdi.

Başka bir yeni özellik, Chrome’daki PNG entegrasyonunu iyileştiriyor. 96 sürümünde, dosyaları panodan tarayıcıya yapıştırdığınızda Chrome, PNG’nin meta verilerini koruyacaktır.

Windows 11 artık daha fazla kullanıcıya sunuluyor ancak bu, işletim sisteminin tamamlandığı anlamına gelmiyor. Microsoft, yeni yerel uygulamaların yanı sıra daha sonra eklenecek yeni özellikler üzerinde hala çalışıyor.

Yeni bir Microsoft Paint uygulaması ve Microsoft Store’a ek olarak, Windows 11 artık Groove Music’in yerini alan yeni bir Media Player’a da sahip oluyor. Yeni Media Player, ilk olarak bir Windows Insider podcast’i sırasında fark edildi ve şimdi Dev Channel’daki test kullanıcılarına sunuluyor.

Windows Media Player, XAML’yi (UWP) temel alır ve Windows 11’in görünümüne ve hissine uyması için WinUI denetimlerini içerir. Ayrıca Mika malzemesini de destekler (yeni bir şeffaflık efekti türü). Genel arayüz oldukça basit ve Windows 10 ile birlikte gelen Groove Music uygulaması için bir makyaj gibi görünüyor.

Medya Oynatıcı müzik içeriği

Groove Music’in aksine, Media Player hem Filmler ve TV hem de Groove Music’in en iyilerini sergiler. Media Player’ı, HDR gibi özellikleri destekleyen müzik dinlemek ve multimedya içeriğinizi izlemek için kullanabilirsiniz ve Microsoft’a göre Windows 11’de daha keyifli.

Medya Oynatıcı ayarları

Media Player’ın çekirdek arayüzü şu anda tam özellikli bir müzik kitaplığına dayanmaktadır, bu nedenle videolar için gelişmiş özellikler şu anda eksiktir. Şimdilik, müzik veya video oynatabilir ve çalma listesine hızlı bir şekilde göz atabilir, ayrıca çalma listeleri oluşturup yönetebilir veya uygulamayı, seçtiğiniz bir klasördeki medya içeriğini tarayacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Medya Oynatıcı video kitaplığı

Microsoft, müzik koleksiyonunuzu Groove Music’ten Media Player’a otomatik olarak geçirecektir.

Microsoft yetkilileri, orijinal Groove Music’in işletim sisteminden kaldırıldığını ve kullanıcıların bu yeni Media Player’da Groove kitaplığını ve çalma listelerini bulabileceklerini açıkladı.

Bir Microsoft Store güncellemesi, Groove Music’i yeni bir Media Player ile değiştirir, böylece yeni bir uygulamayı manuel olarak yüklemeniz gerekmez.

Windows 11 Medya Oynatıcı

Groove Music gibi, Media Player da albüm sanatı ve zengin sanatçı görüntüleri için destek içerir ve bunlar, oynatıcının görüntüleme modundan (tam ekran veya mini oynatıcı) bağımsız olarak uygulamada görünür.

Media Player’da bulunan diğer özelliklerin listesi:

Medya Oynatıcı, oynatıcının ilk günlerinde olduğuna inanıldığından Filmler ve TV uygulamasının yerini almayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*