WWDC: Yeni iMessages hakkında bilmeniz gereken her şey

WWDC: Yeni iMessages hakkında bilmeniz gereken her şey

Appleholic, (isim), 忙p路蓹lh蓱l路瑟k: Apple’ın ne yaptığını, neden ve nereye gittiğini düşünen hayal gücü kuvvetli kişi. 1999’dan beri Apple ile ilgili popüler haberler, tavsiyeler ve eğlence sunuyor.

WWDC 2016: Apple’ın geliştirilmiş iMessages sistemi, iOS içinde Apple Watch ve Mac üzerinde etkileri olan bir destek direği özelliğidir ve şirket, hizmeti başka bir yere genişletme planı olmadığında ısrar etse de, bunu yapmanın hala mantıklı bir adım olduğunu düşünüyorum.

Apple, üçüncü taraf uygulamalar, emoji ve çıkartma tasarımları için destek de dahil olmak üzere iMessage’da bir dizi iyileştirme duyurdu. Uygulamalar, iMessages için bir App Store aracılığıyla kullanıma sunulacaktır.

İMessage ekranında kalırken bir şeyler yapabileceğiniz bazı örnek uygulamalar arasında Lyft, Uber ve Didi yolculuk selamlama, perakende satış ve hizmetler ve üçüncü taraf kişiden kişiye ödeme hizmetleri yer alır. (Apple, Apple Pay aracılığıyla kişisel ödeme hizmetlerini henüz sunmadı, bu muhtemelen kendi ödeme hizmetinin henüz küresel olmadığını yansıtıyor).

Apple her saniye yaklaşık 28.000 mesaj gönderir, bu nedenle hizmetinde yapılacak herhangi bir iyileştirmenin sonuçları olacaktır. WWDC’deki geliştiriciler, Apple’ın artık Facebook’un yaygın olarak kullanılan çözümleri de dahil olmak üzere diğer mesajlaşma servislerine karşı güçlü bir konuma sahip olduğunu düşündüklerini söylediler.

Yeni iMessage özellikleri ayrıca şunları içerir:

  Ancak, bu özelliklerin bazılarına Apple Watch veya Mac’te erişemezsiniz, ancak bu ürünleri daha önce almış olabileceğiniz çıkartmaları ve diğer mesajlaşma öğelerini paylaşmak için kullanabilirsiniz. Bu nedenle, başka bir yerden size komik bir köpek karikatür çıkartması gönderildiyse ve bunu Mac’inizde bulundurursanız, tekrar kullanılabilir.)

  Bu yeni özelliklerle ilgili tüm WWDC segmentini buradan izleyebilirsiniz.

  Facebook’tan daha mı iyi?

  Facebook Messenger bir uygulama olduğu için, bu çözüm için oluşturulmuş üçüncü taraf uygulamaları asla iMessage’ın sağlayabileceği türden bir başlık durumu alamaz. Apple’ın hizmetine yönelik uygulamaları iOS’ta edinmek ve kullanmak, Facebook’un sunduğu her şeyden çok daha kolay olacaktır.

  Apple, henüz sahip olmadığınız bir üçüncü taraf iMessage uygulamasında oluşturulmuş içeriği içeren bir mesaj alırsanız, uygulama çoğalmasını bile düşündü, isterseniz o uygulamayı almanıza yardımcı olacak göze batmayan bir iletişim kutusu sağlanacaktır. Bu, insanlar birbirleri için içerik paylaşıp oluştururken uygulamaların viral yayılmasını teşvik etmenin harika bir yoludur.

  Uygulamalar kendi App Store’larında görüntülenir ve etkin uygulamalar, sohbetin alt kısmında yer alan uygulamalar penceresinde (Inline Apps Drawer) kullanıma sunulur.

  Geliştirici verileri

  Geliştiriciler iki tür uygulama oluşturabilir: Çıkartma paketleri ve iMessage uygulamaları. Birincisi Xcode’da birkaç dakika içinde birleştirilebilir, ikincisi daha fazla zaman alır, ancak geliştiricilere çok daha fazla kontrol sağlar.

  iMessages uygulamaları, iPhone ve Mesajlar uygulaması arasında etkileşim kuran ve kullanıcıların metin, çıkartma, medya dosyaları ve etkileşimli mesajların kullanımı da dahil olmak üzere etkileşimli mesajlar göndermesine olanak tanıyan uygulama uzantılarına bağlıdır.

  Uygulamalar, uygulamalar tarafından/içinde kullanılmak üzere kamera ve Apple Pay gibi cihaz özelliklerine erişebilir. Uygulama yaratıcıları, iMessage içinde kendi benzersiz uygulama arayüzlerini oluşturabilir, bu nedenle dijital pazarlama ve viral etiket ve uygulama paketlerinin marka sponsorluklarını tamamen bekliyorum.

  Birinin, birinin giydiği bir şeyin fotoğrafını çekmenize, o öğeyi aramanıza, o öğe için çevrimiçi ve yakındaki perakendecileri listelemenize ve bu öğeyi iMessage uygulamasında satın almanıza/veya paylaşmanıza olanak tanıyan bir uygulama geliştireceğini hayal ediyorum.

  neden önemli

  Forrester analisti Frank Gillet şunları söyledi: “iMessage ve Telefon uygulamalarını üçüncü taraf geliştiricilere açmak, Apple’ın WeChat ve diğerlerinin öncülük ettiği sohbet yeniliklerini temel alan müşterilere daha doğal bir akıcı deneyim sunmasını sağlamak için büyük bir anlaşma.”

  Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı John Gruber ile konuşan Craig Federighi, Apple’ın geliştiricilerin son kullanıcı deneyimini iyileştirmek için “ellerinden geleni yapmalarına” izin vermek istediğini vurguladı.

  Apple, sonbaharda iOS 10’un piyasaya sürülmesinden önce geliştirmeyi başka şekillerde hızlandıracak gibi görünüyor. Mesajlaşma, birçok kullanıcı için yeni bir Ana ekran haline gelecek ve geleneksel olarak bilgisayarları kullandığımız pek çok şey, mesajlaşma ekranında sunulan araçlarla değiştirilecek. WeChat, bekleyebileceğimiz zengin hizmet koleksiyonunun birinci sınıf bir örneğidir.

  Sıradaki ne?

  Siri bu konuda Apple’ın gizli silahı olacak, ancak şu anda iMessages’ta Siri aslında oldukça sınırlı. Bunun süreceğini sanmıyorum, ama her seferinde bir adım. Apple’ın WWDC hamlelerinin, mesajlaşmanın bir Apple Watch, Apple TV veya başka herhangi bir şeyde kullanışlı, hafif bir platform haline geleceğini anladığı anlamına geldiğini görüyorum.

  Tek sorun, gönderdiğiniz kişi bir Apple platformunda değilse, uygulamanın sağladığı tüm özellikleri kullanarak şaşırtıcı derecede eğlenceli ve iyi hazırlanmış bir iMessage göndermenin pek bir anlamı olmamasıdır. Mesajı görmezler. Bu yüzden Apple, iMessage’ı Android’e getirme planlarını reddettiğinde, ikna olmadım.

  Sektör genelinde mesajlaşmanın en büyük hatası, zaten çok fazla uyumsuz hizmet kullanıyor olmamız. Bu, platformlar ve diğer hizmetler arasında kendisini en uyumlu kılan hizmetin diğerlerinden daha uzun süre dayanacağını düşündürüyor ve bunun Apple’ın olmasını çok isterim.

  Özetle, bu, iMessages için önemli bir destek ve geliştiriciler içinde çalışan çözümler oluşturmaya dahil olduklarında, bir sürü ilginç etkinlik ve viral çıkartma koleksiyonları oluşturmaya yönelik birçok girişim görmeliyiz – bazıları komik bile olabilir!

  (Bu haftaki düzensiz gönderiler için özür dilemek istiyorum, WWDC’den yeni döndüm ve önümüzdeki haftalarda keşfedebileceğiniz çok sayıda kapsama alanım var.)

  Google+? Sosyal medya kullanıyorsanız ve bir Google+ kullanıcısıysanız, neden AppleHolic’in Kool Aid Corner topluluğuna katılmıyorsunuz ve Yeni Model Apple’ın ruhunu takip ederken sohbete katılmıyorsunuz?

  Apple TV ipuçları ister misiniz? Apple TV’nizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen Apple TV web sitemi ziyaret edin.

  Bir hikayen var mı? Bana Twitter üzerinden bir satır bırakın veya aşağıdaki yorumlarda bana bildirin. Beni Twitter’da takip etmeyi seçerseniz sevinirim, böylece yeni öğeler burada ilk kez Computerworld’de yayınlandığında size haber verebilirim.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *