Yapay Zeka Nasıl Göründüğünüzü Doğru Bir Şekilde Tahmin Etmek İçin Sesinizi Kullanabilir

Yapay Zeka Nasıl Göründüğünüzü Doğru Bir Şekilde Tahmin Etmek İçin Sesinizi Kullanabilir

Yapay zeka giderek daha akıllı hale geliyor. Belli bir noktada yapabileceklerinin sınırı yokmuş gibi görünüyor. Gittikçe daha faydalı olmaya devam ederken aynı zamanda daha fazla hayranlık uyandırıyor.

Yapay zeka teknolojisindeki en son gelişme, neye benzediğinizi doğrulukla tahmin edebilmesidir. Mükemmel değil, ancak yalnızca sesinize dayalı olduğu bilgisiyle sonuçlar yine de çarpıcı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bir kişinin sesinin kısa bir örneğini analiz eden ve bunu kişinin nasıl görünebileceğini yeniden yapılandırmak için kullanan yapay zeka olan Speech2Face’i yarattı.

Yine, bir ayna görüntüsü oluşturmaz, ancak yine de çok yakındır, Speech2Face’i biraz ürkütücü kılarken, aynı zamanda çok küçük bir ses örneği kullandığına dikkat çekerek, çarpıcıdır.

Geçen hafta, MIT ekibinin kısa ses kliplerini “konuşmacının çeşitli biyometrik özelliklerini eşleştirmek” için analiz etmek için üretken bir düşmanlık ağı yetiştirme çalışmalarını anlatan bir makale yayınlandı. Araştırmacılara göre bu, “şanstan çok daha iyi eşleşme doğrulukları” ile sonuçlanıyor.

Derin bir sinir ağı, YouTube’da veya genel olarak İnternet’te konuşan milyonlarca insanın videosunu kullanarak bu işi gerçekleştirmek için tasarlanmış ve eğitilmiştir. İnsanların yaş, cinsiyet ve etnik kökene dayalı fiziksel tanımlayıcılarını yakaladı.

Haber Yapay Zeka Ses Örnekleri

Speech2Face GitHub sayfasında araştırmacılar, bu teknolojinin gizlilik ve ayrımcılıkla ilgili soruları gündeme getirdiğini kabul ettikleri için dikkatli davranıyorlar.

Araştırmacılar, “Bu tamamen akademik bir araştırma olmasına rağmen, yüz bilgilerinin potansiyel hassasiyeti nedeniyle makalede bir dizi etik hususu açıkça tartışmanın önemli olduğunu düşünüyoruz” diye yazdı.

“Bu teknolojinin daha fazla araştırılması veya pratik kullanımının, eğitim verilerinin hedeflenen kullanıcı popülasyonunu temsil etmesini sağlamak için dikkatli bir şekilde test edileceğini” eklediler.

Araştırmacılar ayrıca, hedeflerinin, bir kişinin görüntüsünü doğruluğa dayalı olarak yeniden yapılandırmak olmadığını, hedeflerinin kurtarmak olduğunu da ekliyorlar. konuşma örneğiyle ilişkili tanımlanabilir fiziksel özellikler.

Bu teknoloji ne kadar şaşırtıcı olsa da, bu işte nereye gittiği sorgulanmalıdır. Araştırmacıların uyarıları gibi, bu teknoloji kullanılırken hassasiyet kullanılması gerekiyor, çünkü kesinlikle gizliliği ihlal edebilecek gibi görünüyor.

Konuştuğunuzda ve bir kayıtta görsel olarak görünmediğinizde, görülmeyeceğinizi bilmelisiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte ahlakı ve yasallığı gündeme getiriyor. Birçok insan bu konuda rahat olmayacaktır.

Ancak Speech2Face gibi teknolojiler durdurulamaz. Teknoloji bazen rahatsız edici şekillerde gelişmeye devam ediyor. Birinin sesinize bakarak nasıl göründüğünüzü anlaması sizi rahatsız ediyor mu? Yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Image Credit: Fütürizm ve Kamu malı aracılığıyla Speech2Face

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Laura, yaklaşık 20 yılını haber, inceleme ve köşe yazıları yazarak geçirdi ve bu yılların 10’undan fazlasını editör olarak da geçirdi. Son otuz yıldır yalnızca Apple ürünlerini kullandı. MTE’de yazma ve düzenlemeye ek olarak, sitenin sponsorlu inceleme programını da yürütmektedir.

“Ama teknoloji …………. durdurulamaz.”

Belki de bu makalenin başlığı: 1984

Belki de başlığı şöyle olmalıdır: 2 Timoteos 3:13 veya Vahiy 13:16-17

Bu, “kamu güvenliği” ve “ulusal güvenlik” adına suistimal edilecek korkunç bir şey (hepimiz uyarıldık!)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*