Yazılımına dayalı bir TV satın almayın

Yazılımına dayalı bir TV satın almayın

David Imel / Android Otoritesi

Akıllı TV’ler 2021’de fiilen var. Bu günlerde barebone arayüzlü birini bulmak neredeyse zor. Bir ürün Roku veya Google TV gibi ortak bir platform kullanmasa bile, muhtemelen LG’nin webOS’u gibi tescilli bir platformu vardır.

Akıllı kullanıcı arayüzüne göre bir TV seçmek bile cazip gelebilir. Teorik olarak, ekstra güç, ses, ağ veya HDMI kablolarına gerek kalmadan önyükleme işlemini basitleştirirken, ayrı bir akış aygıtı ekleyerek yapacağınızdan daha az harcama yaparsınız. Ayrıca, telefonunuzla veya tercih ettiğiniz akıllı ev platformuyla anında entegrasyon elde edebilir ve sonunda bir çubuk veya set üstü satın alırsanız iyi bir geri dönüş elde edebilirsiniz.

Tüm bu noktalar geçerlidir, ancak gerçekte, genellikle sadece birkaç yıl için geçerlidir. Daha akıllıca hareket, hareket halindeyken ayrı bir akış cihazı aramaktır.

0 oy

Akıllı TV’ler için eskime büyük görünüyor

Ryan Haines / Android Otoritesi

Ham güç, medya akış cihazları için, örneğin akıllı telefonlar için olduğu kadar önemli değildir, ancak yine de, uygulamalar ve şovlar arasında geçiş yaparken gecikmeli UI animasyonları veya uzun yükleme süreleri ile uğraşmak istemezsiniz. Tabii ki, akıllı TV’lerdeki işlemciler yükseltilemez, oysa özel bir yayıncı, genellikle daha yeni ve daha hızlı çiplere sahipken, bir TV fiyat etiketinin çok küçük bir kısmı karşılığında istendiğinde değiştirilebilir.

Bir TV’nin yerel donanımı, kullanıcı arayüzüne yeni özellikler eklendiğinden veya daha zorlu ses ve videolarla uğraşmak zorunda kaldığından, zamanla yavaş yavaş yavaşlayacaktır. Örneğin Roku, temalar ve animasyonlu ekran koruyucular dahil olmak üzere yıllar içinde kullanıcı arayüzüne daha fazla görsel yetenek kattı. Daha eski TV’ler, ara sıra bir aksama ile bunu halledebilir. Ancak daha da önemlisi, aynı TV’ler Netflix gibi uygulamalar için önizleme ve ara belleğe alma sırasında kekeleyebilir ve 4K’yı işleyebilirlerse, bu mutlaka sorunsuz bir deneyim değildir. Bunların hepsi, yaşlandıkça medya akış cihazları için de geçerlidir, ancak fiyat deltası, yükseltme maliyetinin tüm TV setinizi değiştirmekten çok daha az acı verici olduğu anlamına gelir.

Yeterince uzun bir zaman çizelgesinde, bir TV’nin akıllı özelliklerini tamamen kaybedeceği neredeyse garantidir.

Yeterince uzun bir zaman çizelgesinde, bir TV’nin akıllı özelliklerini tamamen kaybedeceği neredeyse garantidir. 2011’de Netflix gibi hizmetler için özel uygulamalara sahip, nispeten son teknoloji bir Sharp modeli satın aldım. TV hala çalışıyor ve aslında oldukça iyi görünüyor olsa da, Netflix uygulamasının yıllardır hizmet dışı olduğu ve ilk etapta hiçbir zaman iyi çalışmadığı HDR olmadan 1080p ile sınırlı olsa bile.

Yalnızca TV’nize güvenerek, işlemci gücünü yalnızca pahalı bir kafese kilitlemekle kalmaz, aynı şeyi kablosuz teknolojiyle de yaparsınız. 802.11ac Wi-Fi içeren bir set şimdilik uygun olabilir, ancak 4K ve bulut oyunları gibi teknolojiler evrensel hale geldikçe, muhtemelen Wi-Fi 6’yı isteyeceksiniz. ve Bluetooth üzerinden daha yüksek sadakat.

Bir kez daha, uzun vadeli uygulama uyumluluğu ve gelişen özellikler, temel bir akış çubuğu veya kutusuyla da garanti edilmez, ancak cüzdanınız, dört haneli bir TV üzerinden yeni bir Fire TV veya Roku çubuğu satın almanın zararını hissetmez.

Eskimeyi önlemek için yazılım da donanım kadar önemlidir. TV yapımcılarının Roku veya Google gibi şirketlerde gördüğünüz yazılım odağına sahip olmaması gibi basit bir nedenden dolayı bağımsız yayıncılar özellik ve güvenlik güncellemeleri almaktan daha sorumludur. İkinci grup için, platformlar genellikle işlerinin temel bir bileşenidir ve medya kiralama ve indirmelerden reklam geliri ve/veya satış sağlar. TV yapımcıları doğal olarak donanım satmaya odaklanmış durumdalar, bu nedenle sık güncellemeler için kaynaklara veya onlardan kazanacakları fazla bir şeye sahip değiller.

Eskimeyi önlemek için yazılım da donanım kadar önemlidir.

Ayrı bir yayıncı seçmek, uygulama ve akıllı ev ekosistemleri arasında geçiş yapma konusunda size daha fazla özgürlük sağlar. Örneğin, Google TV’nin keyfini çıkarabilir, ancak kendinizi Apple TV 4K’daki oyunlara kaptırmış bulabilirsiniz. Farklı bir yönde hareket eden bir Apple hayranı, şirketin akıllı ev teknolojisini sınırlı bulabilir ve bir Fire TV Cube dahil olmak üzere her şeyi Alexa’da kullanmaya karar verebilir.

Özel bir işletim sistemine sahip herhangi bir TV, genel olarak uygulama deneyiminizi ciddi şekilde sınırlandıracaktır. Netflix ve Spotify gibi büyük ses ve video hizmetlerine genellikle erişebilseniz de niş hizmetler eksik olabilir ve çoğu oyunu ve diğer medya dışı uygulamaları büyük olasılıkla kaçıracaksınız. TV, diğer platformlarla aynı uygulamaya sahip olsa bile, eşlik özelliğine sahip olmayabilir. Hizmetler, geliştirmeyi en büyük kullanıcı tabanlarının bulunduğu yere odaklar.

Sonra format desteği sorunu var. TV’nizin teknik özelliklerinin getirdiği sınırlamalar olsa da, çubuklar ve set üstü cihazlar bazen daha yeni standartlar için destek sağlayabilir. Örneğin, yalnızca x264 codec bileşeniyle çalışabilen TV’ler, örneğin, özellikle 4K’da izleme söz konusu olduğunda, üstün bant genişliği verimliliği sunan HEVC/H.265’i birdenbire yayınlayabilir.

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Alışveriş yaparken boyuta, görüntü kalitesine ve kullanılabilir bağlantı noktalarına odaklanın. Size daha iyi bir anlaşma kazandırabilirse, bir TV’nin yerel kullanıcı arayüzünü yok sayın. 8K uyumluluğu konusunda endişelenmek için muhtemelen çok erken, ancak sinemaseverler en azından 4K, dört HDMI bağlantı noktası ve Dolby Atmos ve Vision içeren bir TV’de ısrar etmeli. Bunların hepsi nispeten yaygındır, ancak bazen en iyi özellikleri arıyorsanız, yerel bir işletim sistemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, nihayetinde, bir TV gerçekten medyanıza ve oyunlarınıza açılan bir pencere olduğundan, üstün bir ekran her zaman çoğu yerleşik akıllı işlevden çok daha uzun süre değer tutacaktır. Buna göre, TV’nizde yerleşik Chromecast desteği varsa, en iyi akış cihazı bazen telefonunuz olabilir; bu, mümkün olan en yeni uygulama güncellemelerine sahip olduğunuz ve birkaç hızlı dokunuşla tonlarca hizmete kolay erişiminiz olduğu anlamına gelir.

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*