Yeni bilgi yönetimi araçları ‘kurumsal hafıza kaybı’ ile mücadele ediyor

Yeni bilgi yönetimi araçları ‘kurumsal hafıza kaybı’ ile mücadele ediyor

Amerikan şirketleri bir “beyin göçü” yaşıyor. İnsanlar, terimin geleneksel anlamı olarak ülkeyi terk ettikleri için değil, çalışanların emekli olması veya sözleşmelerin sona ermesiyle birlikte işten ayrılma nedeniyle. Ve birikmiş bilgilerini yanlarında götürüyorlar.

Pew Research’ün rakamlarına göre, önümüzdeki 13 yıl boyunca her gün 10.000 Baby Boomer emeklilik yaşına ulaşacak. Bunlar, kaydetmeye veya paylaşmaya hiç zahmet etmedikleri onlarca yıllık örtülü bilgiye sahip insanlar.

Aynı zamanda, proje bazında getirilen müteahhitlerle birlikte “iş ekonomisi” ve esnek iş gücüne duyulan güven, çalışanların değerli bilgileri öğrenecek kadar uzun süre kaldıkları, ancak bunları iletecek kadar uzun süre kalmadıkları anlamına gelir. Bu özellikle BT için geçerlidir: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu için Mayıs 2016’da yayınlanan bir makalede, ekonomistler Elka Torpey ve Andrew Hogan, bilgisayar ve bilgi teknolojisi çalışmalarını, “iş işinin giderek daha alakalı olabileceği” mesleki kategorilerden biri olarak tanımladılar.

BT aynı zamanda çok sayıda tele-çalışanın olduğu bir sektördür. Uzaktan çalışma iş hizmeti Virtual Vocations’ın 2016 Yıl Sonu Raporu, BT’nin en yaygın uzaktan çalışma iş kategorisi olduğunu tespit etti.

İster sözleşmeli ister tele-çalışanlardan oluşsun, esnek bir işgücünün etkili olması için, kalıcı, yerinde çalışan bir işgücünün erişebileceği aynı tür bilgilere erişimi olmalıdır. İşbirliği yazılımı satıcısı Jive’de ürün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı John Schneider, “Bir ekip oluşturup bazı işleri tamamladığında, dağılır ve başka görevlere geçerler” diyor. “Yeni görevler ve yeni görevler ortaya çıktıkça sürekliliği olacaksa, bir kuruluşun bilgilerini saklaması çok önemlidir.”

İşyerindeki diğer değişiklikler de bilgiyi elde tutmayı daha önemli hale getirdi. Forrester Research analisti Charles Betz, dijital dönüşümün iş dünyasındaki etkisine işaret ediyor. “Otomatikleştirirken karşılaştığımız sorunlardan biri, kalan işin daha fazla bilgi odaklı hale gelmesidir” diyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi, rutin görevleri yerine getirebilir, ancak “chatbot’ların ve aracıların üstesinden gelemediği iş, daha fazla bağlam gerektiren, daha yüksek değişkenlik gerektiren işlerdir.”

Bilgi saklama sorunu, işin daha merkezi olmayan hale gelmesiyle daha da kötüleşiyor. Geliştirici topluluk platformu sağlayıcısı DZone Software’in başkan yardımcısı ve COO’su Jesse Davis, “Bilgi eskiden arz yönlüydü” diyor. “Bilgi, şirketin ürün müdürleri, CEO’lar, başkan yardımcılarındaki bazı kişiler tarafından oluşturuldu ve daha sonra organizasyon aracılığıyla aşağı indi. Ama tıpkı yukarıdan aşağıya bir yaklaşımdan daha çevik, ekip tabanlı bir uygulamaya geçen geliştirme işlevlerinde olduğu gibi , bilginin yayılması, istediğiniz zaman bilgiyi bulabileceğiniz beklentisine dönüştü.”

Bazıları sorundan bir tür “kurumsal hafıza kaybı” olarak bahseder. Yazılım geliştirme firması ThoughtWorks’ün BT iş ortağı Andy Yates, “Farklı türde amneziler vardır. Hemen aklınıza gelen şey, ‘Kuruluş hakkında biraz bilgimiz var ama ne olduğunu bulamıyoruz çünkü birileri ayrıldı. , ya da olduğu zaman yazmadık ve şimdi unuttuk.’ Bir diğeri ise ‘burada işlerin nasıl yürüdüğünü’ unutmak.”

Bu sorunu çözmek için birçok şirket, insanların bildiklerinin kaybolmadan önce yakalanmasını, depolanmasını ve geri alınmasını teşvik eden ve sağlayan bilgi yönetimi (KM) sistemleri yazılım platformlarına yöneldi. Betz, “KM, esas olarak, insanların ayrılma olasılığına karşı önemli bilgileri seçmeye ve saklamaya yardımcı olmak için bir etkinleştirici olarak oradadır ve böylece aynı bilgileri sürekli olarak tekrar tekrar keşfetmezsiniz” diyor. “Kurumsal süreçlerdeki ve yürütmedeki çeşitliliğin azaltılmasına yardımcı olur.”

Bu tür sistemleri uygulama girişimleri yeni değil, ancak “teknolojiler daha kullanıcı dostu oldukları, daha az idari yük ile geldikleri ve çoğu durumda satış ekiplerinin vaat ettiklerini yerine getirdikleri bir yere olgunlaştı” diyor. Bilgi yönetimi ve ilgili BT hizmetlerinde uzmanlaşmış bir danışmanlık olan Enterprise Knowledge’ın CEO’su. “‘İyi KM’ her zamankinden daha ulaşılabilir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*