Yeni Microsoft Cortana Hala Faydalı mı?

Yeni Microsoft Cortana Hala Faydalı mı?

Mayıs 2020 güncelleştirmesi geldi ve göze çarpan bir değişiklik Microsoft Cortana. Sanal asistana soru sormaya alıştıysanız, başka bir asistana geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Microsoft, Cortana’yı bir üretkenlik aracına dönüştürmeye karar verdi ve alışmış olabileceğiniz birçok özelliği ortadan kaldırdı. Asıl soru, Cortana’nın ortalama bir kullanıcı için hala kullanmaya değer olup olmadığı?

Bazı kullanıcılar Microsoft Cortana’yı kesinlikle sevse de, asla Amazon Alexa, Google Asistan ve Siri gibi yakalanmadı. Microsoft, rekabet etmeye çalışmak için daha fazla zaman ve para yatırmak yerine, asistanın bir zamanlar sahip olduğu tüm sistem entegrasyonuna karşı Cortana’yı bir sistem uygulamasına dönüştürmeyi seçti.

Cortana artık görev çubuğuyla evli değil. Bunun yerine Cortana normal bir uygulamadır. Bu, diğer uygulamalarda yaptığınız gibi Cortana’yı açıp etkileşimde bulunacağınız anlamına gelir. Hatta güncellemeleri Windows Update yerine Microsoft Store üzerinden alacaksınız. Tam sistem özelliği güncellemelerini de yüklemek zorunda kalmadan Cortana’yı güncelleyebileceksiniz.

Kullanıcıların sorduğu yaygın bir soru, dosyaları nasıl arayabilecekleridir. Cortana ilk olarak Windows 10’da tanıtıldığında, Cortana’dan sesinizi kullanarak bir dosya bulmasını istediniz veya dosyayı görev çubuğundaki Cortana arama kutusuna yazdınız. Ancak, arama ve Cortana, Mayıs 2020 güncellemesinden çok önce ayrıldı.

Microsoft şimdi Cortana’yı “kişisel üretkenlik asistanı” olarak adlandırıyor. Microsoft’un resmi duyurusuna göre Cortana’nın yeni yetenekleri şunları içeriyor:

Microsoft Cortana eskisi kadar işlevsel olmasa da ona bazı sorular sorabilirsiniz. Cortana’nın yapabileceği bazı ekstralar şunları içerir:

Birçok yönden Cortana hala sanal bir asistandır. Ancak, uygulama artık tamamen üretkenlikle ilgili. Artık akıllı ev cihazlarını kontrol edemeyeceksiniz. Müzik üretkenliğe yardımcı olsa da, müziğinizi kontrol etmek için Cortana’yı da kullanamazsınız. Bunun yerine, Office 365 gibi diğer Microsoft uygulamaları ve hizmetleriyle bağlantı kurmak için Cortana’yı kullanacaksınız.

Hala akıllı ev cihazlarını kontrol etmek ve Cortana’nın yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız, Alexa’yı Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. Daha sonra masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda tam teşekküllü bir sanal asistanınız olacak.

Yazma sırasındaki 2,6 yıldız derecelendirmesine göre, kullanıcılar değişiklikten heyecan duymuyor. Aslında, genel fikir birliği Cortana’nın hiç kullanışlı olmadığı yönünde.

Ancak Cortana’yı çoğunlukla Microsoft uygulamalarını açma ve takviminizi yönetme gibi iş için kullandıysanız, çok fazla bir fark görmeyebilirsiniz. Ortalama bir kullanıcı için Cortana, Mayıs 2020 güncellemesinden önceki kadar kullanışlı değil.

Olduğu söyleniyor, yeni sürümü bir deneyin. Beğenmezseniz biraz uğraştırarak çıkartabilirsiniz. Veya yüklemek istemiyorsanız, kullanmayı tamamen durdurmak için Cortana’dan çıkış yapın.

Yeni Microsoft Cortana’yı zaten denediyseniz, düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın.

Resim kredisi: Flickr/Bolly Holly Baba

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Crystal Crowder, 15 yıldan fazla bir süredir teknoloji endüstrisinde, önce bir BT teknisyeni ve ardından bir yazar olarak çalıştı. Başkalarına cihazlarından, sistemlerinden ve uygulamalarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini öğretmeye çalışır. En son trendleri takip ediyor ve her zaman yaygın teknik sorunlara çözümler buluyor.

“O” değil, Cortana bir BT’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*