Yeniden tasarlanan Spotify masaüstü uygulaması artık Windows 10 için mevcut

Yeniden tasarlanan Spotify masaüstü uygulaması artık Windows 10 için mevcut

Çoğunlukla, Windows 10’un Sun Valley’i, yuvarlatılmış köşeler ve yeni simgeler gibi kozmetik iyileştirmelere odaklanan bir güncelleme gibi görünüyor. Ancak, kaputun altında meraklıları için uygun bazı iyileştirmeler de içeriyor ve yeni bir özellik, Adobe Photoshop ve Lightroom gibi renk yönetimli uygulamalar için HDR desteği.

Windows 10 Sun Valley Update’te HDR davranışı, renk yönetimli uygulamalar için öncekinden önemli ölçüde daha iyi. Farkında olmayanlar için HDR, nispeten yeni monitörlerde bulunan bir özelliktir ve bir görüntüdeki kontrastı vurgulayarak canlı renkler için destek sağlar.

Windows 10 Ekim 2020 Güncelleştirmesi veya daha eski sürümlerde, uygulamalar geleneksel sRGB renk gamıyla sınırlıdır. Sun Valley güncellemesiyle Microsoft, HDR desteğiyle çarpıcı bir görsel yükseltme sunmayı planlıyor; bu, uygulamaların artık nihayet doğru renk elde edebileceği ve monitörünüzün gerçek özelliklerine erişebileceği anlamına geliyor.

İlk olarak, Uluslararası Renk Konsorsiyumu renk profilini kullanan uygulamalara HDR desteği eklenecektir. Desteklenen uygulamalar arasında Lightroom Classic, CorelDraw, Photoshop vb. bulunur. Photoshop ve Lightroom gibi uygulamalar için HDR, desteklenen uygulamalar genelinde parlaklığı artırmak ve renk düzeylerini normalleştirmek için kullanılır.

HDR ile uygulamalar, düzenlediğiniz fotoğraftaki koyu gölgeleri korurken artık parlak öğeleri görüntüleyebilir.

Sun Valley güncellemesinin uygulamalarınızı HDR’de otomatik olarak görüntülemediğini belirtmekte fayda var. Varsayılan olarak, yine de standart dinamik aralık modu olacaktır. İlgileniyorsanız ve HDR uyumlu bir monitörünüz varsa, Windows 10’un eski ayarlarına gitmeniz ve HDR’yi etkinleştirmeniz gerekir.

Photoshop ve diğer uygulamalarda HDR’yi etkinleştirmek için uygulamayı kapatın ve simgesine sağ tıklayın. Özellikler’e tıklayın ve Uyumluluk sekmesine gidin ve Ayarlar altında “Eski ekran ICC renk yönetimini kullan”ı seçin.

Bittiğinde, Başlat > Ayarlar > Sistem > Ekran > HDR ve WCG ayarlarını açın. Bir sonraki ekranda, HDR modu geçişini etkinleştirin.

Oyuncular için Microsoft, belirli oyunlar için HDR desteğini otomatik olarak etkinleştiren “Otomatik HDR” adlı başka bir özellik üzerinde çalışıyor. HDR’ye hazır bir monitörünüz varsa Microsoft, HDR özelliğini otomatik olarak etkinleştirir ve kullanıcılar, oyunlara bağlı olarak iyileştirmeler fark eder. aydınlatma ve gölge üzerine.

Microsoft’un yeni HDR moduna ek olarak, Windows 10 yerel uygulamaları, ayarları, Denetim Masası gibi eski sayfalar ve daha fazlası için yeni bir yazı tipi seti üzerinde çalıştığı söyleniyor. Önizleme yapılarında, belirli uygulamalar, dokunmatik klavye ve modern sayfalar için Segoe UI Değişken yazı tipi etkinleştirildi.

Popüler üçüncü taraf Windows 10 uygulamaları, Instagram gibi şirketlerin Progresif Web Uygulamaları (PWA’lar) için yerel masaüstü uygulamalarını terk etmesiyle son birkaç ay içinde bir dizi değişiklik gördü. En yenisi, mevcut masaüstü istemcisinin yerini alan Spotify için Aşamalı Web Uygulamasıdır.

Web uygulamalarını veya PWA’ları duymadıysanız, bunlar yalnızca yerel uygulamalar olarak sunulan web siteleridir ve normal bir uygulama gibi kullanılabilirler. Bu web uygulamaları kendi kapsayıcılarında çalışır ve kullanıcıların bir web tarayıcısı açması gerekmez.

İlk olarak Mart ayında duyurulan Spotify’ın yeniden tasarlanan masaüstü uygulaması artık hem Windows 10 hem de macOS için mevcut. Yeni görünüm, sunucu tarafı güncellemesi yoluyla kullanıma sunuluyor. Sunucu tarafında bir değişiklik beklemeniz gerekeceğinden, uygulamayı yalnızca Microsoft Store’dan güncellemek yeni tasarımı zorlamaz.

Özellikle, 2 Mayıs’ta 1.158.820.0 sürüm numarasıyla yayınlanan Spotify için son Microsoft Store güncellemesinde bu değişiklik için dizeler bulduk. Yeniden tasarımı almadıysanız, Mağaza’da bulunan en son sürümü kullandığınızdan emin olun.

Web sitesinin aksine, Spotify’ın uygulaması, yeni web oynatıcısını tarayıcınızın adres çubuğunu ortadan kaldıran kendi ayrı penceresinde kullanmanıza izin verir. Ayrıca uzantılar ve menü gibi diğer gereksiz kontrolleri de gizler. Eski masaüstü uygulaması gibi, bu yeni web uygulaması da masaüstünden, görev çubuğundan veya Başlat Menüsünden başlatılabilir.

Uygulamanın tasarımı artık tüm masaüstü deneyiminde tutarlıdır ve ayrıca birkaç yeni özellik için destek ekler. Örneğin, Spotify artık parçaları çalma listelerine sürükleyip bırakmanıza izin veren yeni çalma listesi oluşturma araçlarıyla birlikte geliyor.

Aynı şekilde, yeni sıralama seçeneklerine sahip yeni bir açılır menü var. Premium abonesi olanlar için, yeni çevrimdışı düğmesine tıklayarak şarkı indirmek de mümkün.

Spotify uygulaması da macOS’ta aynı tasarım ve özelliklerle birlikte gelir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Spotify’ın yeni tasarımı karışık eleştiriler aldı. Bazı kullanıcılar, tam olarak web uygulamasına benzeyen tasarımdan memnun değil, ancak sorun sadece nasıl göründüğü değil.

Kullanıcılar, temel kullanılabilirlikteki beklenmeyen değişikliklerden şikayet ediyor. Örneğin, Spotify arama çubuğunu menünün sol tarafına taşıdı, bu da artık farklı bir sayfadayken şarkı aramanın mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Spotify, “son oynatılanlar” bölümünü arama sayfasından bile kaldırdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*