Yüksek CPU ve performans sorunlarını gidermek için Windows 10 20H1

Yüksek CPU ve performans sorunlarını gidermek için Windows 10 20H1

Xiaomi’nin Redmi’si en çok uygun fiyatlı akıllı telefonlarıyla tanınıyor, ancak şirket geçen yıl RedmiBook ile uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar pazarına girdi. Xiaomi’nin RedmiBook’u, Windows 10 tarafından desteklenen bir dizi uygun fiyatlı dizüstü bilgisayardır ve şimdilik Çin pazarına özel olmaya devam etmektedir.

Xiaomi, dizüstü bilgisayar serisini çeşitlendiriyor ve dar kenarlı ekrana sahip RedmiBook 13, Huawei MateBook 13’ü almak için kısa süre önce Çin’de tanıtıldı.

Görünüşe göre Xiaomi sonunda RedmiBook’u Çin dışında satmaya başlayacak ve Hindistan ilk denizaşırı pazarı olabilir. Hindistan’daki yeni bir ticari marka başvurusuna göre, Xiaomi, varlığını Kuzey Amerika ve Avrupa’ya genişletmeden önce dizüstü bilgisayarını ülkede piyasaya sürmeyi düşünüyor olabilir.

Xiaomi, ülkede ‘RedmiBook’ markası için bir ticari marka tescil ettirdi ve başvuru, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı bir otorite olan Hindistan Fikri Mülkiyet Kurumu’na geçen yıl yapıldı. Listeye göre, ticari marka Nisan 2029’a kadar geçerlidir.

Her zamanki gibi, RedmiBook’un 2020’de Hindistan’da piyasaya sürülüp sürülmeyeceğinden ve Xiaomi’nin ürün yelpazesini Avrupa veya Kuzey Amerika’ya genişletme planları olup olmadığından emin değiliz.

Xiaomi’nin dizüstü bilgisayar serisi, esas olarak Mi Notebook Air gibi Apple kopyalarından oluşuyor, ancak RedmiBook iyi ve uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayar.

Çin’de, Xiaomi şu anda RedmiBook 14 ve RedmiBook 13’ü sunuyor. RedmiBook 14, 1080p çözünürlüğe ve ince çerçevelere sahip 14 inç IPS ekrana sahip. Cihaz, Intel Core i5 veya i7 işlemcilerle birlikte gelir ve ayrıca 2 GB ayrılmış bellek (Nvidia GeForce MX25) ile sunulur.

RedmiBook 14’ün fiyatı Çin’de 4.000 CNY, bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde 573$, Avrupa’da 鈧10 ve Rs. Hindistan’da 41.000.

Öte yandan RedmiBook 13, 10. nesil Intel Core işlemciler ve Nvidia GeForce MX250 grafik kartıyla desteklenen 13,3 inç full HD ekrana sahip. Aynı zamanda 2.666 MHz’de saat hızına sahip 8 GB DDR4 RAM ile birlikte gelir ve fiyatı 4.199 CNY (kabaca 602 $, 鈧38 ve Rs. 43.300) olarak belirlenmiştir.

Microsoft, Windows Search dizin oluşturucu için onu genel sistem performansı, CPU ve disk kullanımı açısından daha verimli hale getiren yeni bir algoritma sunuyor. Windows 10 sürüm 2004 (20H1)’de yer alan değişiklikler, nihayet işletim sisteminde yüksek CPU ve disk kullanımı şikayetlerini giderebilir.

Microsoft, Windows Search’teki kritik sorunları belirlemek için geçen yıl kapsamlı araştırmalar yaptığını söylüyor. Araştırma, aşırı disk ve CPU kullanımının, kullanıcıların yaşadığı iki ana genel performans sorunu olduğunu ortaya koydu.

Windows Arama hizmeti veya arama dizin oluşturucu, Windows Arama’yı tüm uygulamalarda, Dosya Gezgini’nde destekler ve PC’nizde dolaşır. Microsoft, Windows Arama’yı tetiklediğinizde sonuçları hızla döndürmek için dosyalarınızı, belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı, uygulamalarınızı ve meta verilerinizi taramak için arama dizin oluşturucusunu kullanır.

Microsoft, işletim sistemi için yeni özellikler geliştirirken Windows Arama iyileştirmeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Örneğin, Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi, bir arama dizinini genişletmeyi kolaylaştıran ‘Gelişmiş Mod’ ekledi.

Varsayılan olarak Microsoft, Windows Arama’yı belge, resim, video ve masaüstü gibi klasörleri taramak için sınırlar. Geliştirme modu, kapsamı, Windows tarafından kullanılan System32 gibi konumlar dışındaki tüm klasörleri içerecek şekilde genişletir.

Windows Arama gelişmiş modu

Windows Search dizinleyici önemli olmakla birlikte aşırı disk ve işlemci kullanımına neden olur. Microsoft, görünüşe göre Windows Search’ün neden olduğu önemli sistem yavaşlamalarının farkındadır ve bir sonraki güncellemeye bir düzeltme eklenmiştir.

Microsoft’a göre, Windows 10 sürüm 2004, aşırı disk kullanımını ve diğer performans sorunlarını tespit etmek için yeni bir algoritma ile birlikte gelir. Performans sorunları tespit edilirse, Windows 10, yavaşlama olasılıklarını azaltmak için herhangi bir arama indeksleme etkinliğini kısıtlayabilir.

Windows Arama

Microsoft, CPU kullanımı %80’in üzerine çıktığında ve disk kullanımı %70’in üzerine çıktığında Windows Arama dizin oluşturucu hizmetini durduracağını söylüyor. Hizmet, oyun modu açıldığında veya cihazın pil şarjı %50’den az olduğunda da devre dışı bırakılır.

Microsoft, Windows 10 aramasını başka şekillerde de geliştirmeye devam edeceğini ve Windows Arama iyileştirmelerinin devam eden bir süreç olduğunu söylüyor.

Windows 10 sürüm 2004’ü yükledikten sonra cihazlarınızın biraz daha sorunsuz çalışmasını bekleyebilirsiniz. Yakın tarihli bir rapora göre, Microsoft bir sonraki ana sürümü tamamlamış durumda ve 20H1 Nisan/Mayıs 2020’de dağıtılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*