Zoom Dikkat Takibi Nasıl Çalışır?

Zoom Dikkat Takibi Nasıl Çalışır?

Bir işyerinde, toplantılarınızı önceden planlamak ve planlamak çok önemlidir. Çalışanlarınıza önceden bilgi verir ve toplantı için gerekli tüm hazırlıkları yapmalarını sağlar. Bu günlerde, telefon görüşmeleri yapmak veya yüz yüze toplantılar planlamak için zaman bulmak giderek zorlaşıyor. Toplantınızı Google Meet gibi video konferans hizmetlerinde planlamak çok daha kolaydır.

Bunu yapmak için önce Google Takvim’de bir etkinlik ayarlamanız gerekir. Google Takvim’de planlama, kişilerinize doğrudan davetiye göndermenize olanak tanır. İşleri daha da kolaylaştırmak için artık doğrudan Google Sohbet görüşmelerinden de Takvim toplantıları planlayabilirsiniz.

Önce chat.google.com’a gidin ve Google hesabınızla oturum açın. Ardından, Google Takvim’de bir toplantı planlamak için, imlecinizi toplantıyı yapmak istediğiniz kişinin/grubun (ekranın sol tarafında) adının üzerine getirip ekrandaki ‘Takvim’ simgesine tıklamanız yeterlidir. açılır kutu.

Bir Sohbet dizisi açıksa, mesajı yazdığınız alanın sağ tarafında bulunan Takvim simgesine de tıklayabilirsiniz.

Simgeye tıkladıktan sonra, ekranınızın sağ tarafında Takvim paneli açılacaktır. Sağ altta, Takvim etkinliğinin zamanlamasını düzenleme seçeneğini bulacaksınız. ‘Takvimde Düzenle’ seçeneğini tıklayın.

Bu işlem sizi Google Takvim’e götürecektir. Ekranınızın üst kısmında, toplantınızın başlığını toplantının amacına göre herhangi bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Bunun hemen altında toplantı tarihini ayarlayabilirsiniz. Tarihi manuel olarak yazabilir veya size sunulacak takvimden seçebilirsiniz.

Ardından, toplantınızın ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini ayarlayabilirsiniz. Tarih gibi, saati de manuel olarak girebilir veya sunulan seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Planladığınız toplantı günlük, haftalık, aylık veya yıllık bir etkinlik olacaksa, tekrar tekrar ayarlamanız gerekmez. Toplantının ne sıklıkta olacağına karar vermek için zamanın altındaki ‘Tekrar etmez’ seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

Devam ederek, ‘Etkinlik Ayrıntıları’ altında, toplantı hakkında ne zaman bilgilendirilmek istediğinizi seçebilirsiniz. Toplantıya daha yakın bir zaman seçmenizi öneririz (5-10 dakika).

Daha aşağıda, ‘Açıklama’ kutusunu bulacaksınız. Toplantıda tartışılacak konuları üyelere iletmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Bu, üyelere ne bekleyecekleri ve onlardan ne beklendiği hakkında bir fikir verecektir.

Ekranın sağ tarafında, ‘Misafirler’ altında. Toplantınıza daha fazla üye ekleyebilirsiniz.

Bir hata yaparsanız ve toplantıda olmaması gereken birini eklerseniz, adının yanındaki çarpı simgesine (x) tıklayarak bu kişiyi kolayca kaldırabilirsiniz.

Artık ekranın üst kısmındaki ‘Kaydet’i tıklayarak toplantıyı Takviminize kaydedebilirsiniz.

Ardından Google Takvim, toplantının üyelerine bir e-posta göndermek ve onları bilgilendirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. ‘Gönder’e tıklayın.

Bu kadar. Google Takvim’i açarsanız, toplantınızın kaydedildiğini göreceksiniz.

Üzerine tıklayın ve daha fazla seçenek sunacaktır.

Toplantıya doğrudan Google Takvim’den katılabilirsiniz.

Telefonunuzu bir toplantı ayarlamak için kullanıyorsanız, tek yapmanız gereken Google Chat uygulamasını başlatmak ve toplantıyı yapmak istediğiniz kişinin (veya odanın) sohbetini açmaktır. Ardından, bir Takvim toplantısı oluşturmak ve planlamak için yazma alanının altındaki Google Takvim simgesine dokunun.

Ekranın alt kısmındaki Takvim simgesine tıkladığınızda, sizi ekranın alt kısmında küçük bir panel ile birkaç ayrıntının bulunduğu Google Takvim uygulamasına götürecektir. Tamamen açmak ve daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarmak için paneli sürükleyip yukarı kaydırmanız gerekir.

Yukarı kaydırdıktan sonra toplantının tarihini ve saatini ayarlayın. Toplantının sıklığını seçmek için ‘Diğer seçenekler’e tıklamanız gerekir.

Tek seferlik bir etkinlikse, toplantı sıklığı olarak ‘Tekrar etmez’i seçin.

Ardından, Takvim’den ne zaman bildirim alacağınızı seçmek için aşağı kaydırın. Daha fazla seçenek açmak için uygulama tarafından seçilen varsayılan zamana tıklayın.

Ne zaman bilgilendirilmek istediğinizi seçin. Seçilen seçeneğin yanında mavi bir onay işareti gösterilecektir.

Tercih ettiğiniz süreyi seçtikten sonra ana panele dönün ve ‘Kaydet ve paylaş’ı tıklayın.

Uygulama, kaydetmeden önce etkinliğin üyelerini e-posta ile bilgilendirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Onaylamak için ‘Kaydet ve paylaş’ı tıklayın.

Planlanan toplantılar, toplantının gerçekten gerçekleşeceği Google Meet’in yanı sıra Google Takviminizde de görünür.

/*# sourceURL=/css/ampshared.css*/

Zoom, bir Zoom toplantısının sahiplerinin ve yardımcılarının toplantıdaki katılımcıların dikkatini takip etmesini sağlayan gizli bir özelliğe sahiptir. Video konferans yazılımı, bir çalışanın toplantıda tartışılan şeylere dikkat etmediğini patronların bilmesine yardımcı olur.

Ancak bunu bir gizlilik ihlali olarak gören kullanıcılar, Zoom’un bir kullanıcının devam eden bir Zoom toplantısına dikkat edip etmediğini anlamak için bilgisayarında hangi programları çalıştırdığını aktif olarak izleyip izlemediğini soruyor. Açıklayalım.

Önce şunu kafandan sil. Zoom, bir toplantıda katılımcıların dikkatini çekmek için bilgisayardaki diğer programları izlemez. Kullanıcının Zoom’un toplantı penceresini açık ve etkin olmasına bakılmaksızın oldukça basit bir yöntem kullanır.

Zoom’un dikkat takibi yalnızca çalışır toplantıdaki biri ekranı paylaştığında. Yakınlaştır Toplantı penceresi simge durumuna küçültülürse veya toplantıdaki biri ekranı paylaşırken bir katılımcının bilgisayar ekranındaki etkin pencere 30 saniyeden fazla değilse, yazılım katılımcıyı ekranın solunda gri bir simgeyle işaretler. ‘Katılımcılar’ listesinde kişinin adı.

Zoom’da Dikkat İzleme, yalnızca Masaüstü ve Mobil uygulamalarla sınırlıdır. Web’de bir Zoom toplantısına katılıyorsanız, yazılım dikkatinizi izleyemez.

Ayrıca, katılımcıların Zoom Meeting sunucusu tarafından izlenebilmesi için masaüstü ve mobil uygulamalarının Zoom 4.0 veya üzeri sürümlere sahip olması gerekir.

Gerçek dünyadaki bir ofis toplantı odasında sunum yaparken, dikkat edip etmediklerini anlamak için masadaki herkesin yüzünü görebilirsiniz. Ancak Zoom toplantısı gibi sanal bir toplantı odasında herkesin dikkatini verdiğini bilmek için bir tür mekanizmaya ihtiyacınız var.

Zoom’un dikkat izleme özelliği, toplantı sahibine, katılımcıların toplantıda devam eden bir sunuma dikkat edip etmediğini bilme yeteneği verir. Bu nedenle, dikkat izleme, birisinin bir Zoom toplantısında ekranını paylaştığı zamanla sınırlıdır.

Ne yazık ki hayır!

Bir toplantının katılımcıları, bir Zoom toplantısında Dikkat İzleme’nin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini bilemez. Ve tüm mesele Zoom’un katılımcıların mahremiyetini ihlal etmesi.

Zoom’un katılımcıların daha dikkatli olabilmeleri için dikkat takibinin etkin olup olmadığını görmelerine izin vermesini diliyoruz.

Ayrıca, gerçek dünyadaki herhangi bir toplantı odası gibi doğal olmalıdır. Toplantı odasındaki herkes, ev sahibi, konuşmacı ve katılımcılar kimin dikkatini verdiğini görebilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*